Vaikų parengimas vizitui pas odontologą

      

Ne jokia naujiena, kad vaikų odontologai sunerimę dėl labai prastos vaikų dantų būklės, o ypač – dėl dantų ėduonies beveik masiškai pažeistų ikimokyklinio amžiaus vaikų dantų. Įvairių šaltinių duomenimis, pastaraisiais metais skelbiami tokie iškalbingi skaičiai: apie 68 proc. trimečių ir 95 proc. šešiamečių Lietuvos vaikų turi pažeistus dantų ėduonies dantukus.

Esminė vaiko pozityvaus požiūrio į dantų sveikatą ugdymo sąlyga – nelaukti, kol jo dantukus pažeis dantų ėduonis ir juos pradės skaudėti, bet atvykti pas odontologą su sveikais dantukais. Tad kuo anksčiau dantų ėduonis pastebimas ir pradedamas gydyti, tuo mažiau vaikas patiria diskomforto. Siekiant apsaugoti vaikus nuo dantų skausmo ir plintančios po visą organizmą gendančių dantų infekcijos bei netaisyklingo nuolatinių dantų dygimo, svarbu reguliariai lankytis pas odontologą.

Pabrėžtina, kad mažamečio vaiko norą ar nenorą lankytis pas odontologą išugdo tėvai, globėjai bei kiti artimos aplinkos asmenys. Pats vaikas nesusidarys nei nuomonės apie odontologo paslaugų svarbą, nei jokių išankstinių nuostatų – smagu ten lankytis ar ne. Visa tai perimama iš suaugusiųjų.

Todėl „Angitia“ klinikos vaikų odontologai primygtinai prašo tėvelių nesukelti savo vaikams bereikalingos įtampos ir net nevartoti su ja susietų žodžių. Juk šiuolaikinės odontologijos technologijos neturi nieko bendro su buvusiomis sovietinėmis prieš keliasdešimt metų, todėl senelių ar prosenelių įspūdžius perkelti į dabartinį laikmetį nėra jokio pagrindo. Tą jau seniai suprato ir įsitikino suaugusieji, siekiantys juos išsaugoti visą gyvenimą arba nors iki gilios senatvės. O kaip paaiškinti suprantama mažyliui kalba, kad geriau turėti sveikus dantukus, nei apleistus ir skaudančius, ir todėl būtina vaikų odontologo pagalba?

Vaiko parengimas pirmajam susitikimui su odontologu

Mažyliui svarbu paaiškinti, dėl kokių priežasčių ketinate vykti pas odontologą ir kas ten bus atliekama. Pvz., sūnus ar dukra jau dideli, ir taip, kaip ir suaugusiems – laikas parodyti dantų gydytojai savo dantukus. Vaikų odontologas juos apžiūrės panašiai, kaip ir vaikų ligų gydytoja, besirūpinanti vaikučio sveikata. Apžiūra juk nėra skausminga. Viskas, ką odontologas atlieka, yra skirta apsaugoti dantukus nuo gedimo, praradimo ir skausmo.

Vaiko parengimas profilaktinei dantų apžiūrai

Jei vykstama tik profilaktinei dantų apžiūrai – padrąsinkite savo vaiką ir užtikrinkite, kad dantukų neskauda nei atsisėdus į odontologo kėdę, nei išsižiojus, nei juos apžiūrint. Siūlome pasakyti, kad vaikų odontologas pirmiausia suskaičiuos, kiek yra dantukų, tuomet vaikas nebijos išsižioti. Juk tėveliai yra didžiausias autoritetas savo vaikams, todėl jų žodis labai svarbus.

Suskaičiavęs dantukus, vaikų odontologas paaiškins, ar jie sveiki, ar reikalinga pagalba. Pvz., tik dantų gydytoja gali padėti pieninius dantukus išsaugoti, kad jie neiškristų anksčiau laiko,  ir vaikelis neliktų bedantis. Arba – kad vėliau neskaudėtų nei stipriau, nei ilgiau. Kai odontologas įgauna vaiko pasitikėjimą apžiūros metu, mažylis nejaučia jokio diskomforto ir gydymo metu.

Vaiko parengimas danties gydymui

Jei jau taip nutiko, kad sulaukta dantų skausmo, tėvelių pareiga – dar namuose paruošti savo vaikelį dantukų gydymui ir išaiškinti, kad kito pasirinkimo tiesiog nėra. Kuo ilgiau būtų delsiama kreiptis į vaikų odontologą, tuo ilgiau tektų dantukus gydyti arba per anksti juos prarasti.

Daugybinis dantų ėduonis taip pažeidžia dantis ne per vieną dieną

Tėvelių pareiga užtikrinti, kad jų mažametis vaikas žinotų, kokiu tikslu vyksta pas odontologą. Ir viskas, ką dantų gydytojas atlieka, skirta apsaugoti dantukus nuo jų tolesnio gedimo, praradimo ir skausmo. Pažeistam dantukui būtina padėti pasveikti, tad negalima vaiko apgaudinėti ir įtikinėti, kad susirgusio dantuko visiškai neskaudės. Apleistų dantų gydymas vaikui sukelia iš tikrųjų didesnį diskomfortą nei sveikų dantų apžiūra.

Labiau pažeistus ėduonies dantis prireikus gydyti, nuskausminimo metu gali akimirką šiek tiek paskaudėti. Jeigu vaikas bus įtikintas, kad odontologo kėdėje visiškai neskaudės, tai nors kiek suskaudus, vaikas jausis apgautas ir nežinos, ko tikėtis toliau. Tokiu atveju vaikas gali stipriai nusivilti bei prarasti pasitikėjimą ir tėvais, ir odontologu.

Palankiausia, aišku, reguliariai lankytis pas vaikų odontologą, kol dar vizualiai nesimato jokių dantų paviršiaus pažeidimų. Tuomet vos prasidedantis dantų ėduonis bus sustabdytas vieno apsilankymo metu, nes nereikės gydymo.

Tačiau nereikia įsitempti ir įsivaizduoti, kad skaudės nuo kiekvieno prisilietimo, ypač nuskausminant. Tą nestiprų skausmą vietinės nejautros metu galima paaiškinti pagal vaiko patirtį bei suvokimą ir palygint su vaikui suprantamu skausmu. Pvz., nuskausminamųjų vaistų suleidimas – lyg uodo įgėlimas. Pradėjus veikti nejautrai, jau visiškai nebeskauda, kai dantukai gydomi.  Žinoma, tokie palyginimai yra labai individualūs.

Vaiko parengimas danties rovimui

Jei pieninis dantukas kliba ir numatyta jį išrauti, taip vaikui ir sakykite: odontologas padės paruošti vietą kitam dantukui, kuris, tinkamai prižiūrimas, tarnaus visą gyvenimą. Jeigu dantukas jau nebepajėgia kramtyti maisto, tik valgymo metu kliūna ir trukdo dygti naujajam dantukui – jam jau laikas palikti vaiko burnytę ir laukti dygstančio nuolatinio danties. Vaikų odontologas išrauna pieninius vaikų dantis laiku, operatyviai, nesukeldamas streso, ir be infekcijos rizikos.

Net jei patys tėvai vengia laiku gydyti savo dantis, primygtinai prašome pagailėti savo vaikų ir pozityviai juos nuteikti vizitui pas odontologą, kaip savaime suprantamą sveikų dantų išsaugojimo sąlygą.

www.angitia.lt

 

Kiti panašūs įrašai

. Kiekvienų metų trečiąjį lapkričio ketvirtadienį minima Tarptautinė nerūkymo diena. Jos tikslas –  visiems priminti rūkymo žalą žmogaus organams, įskaitant ir  dantis. Nors rūkymo žala dažniausiai asocijuojasi su plaučių vėžiu, lėtine obstrukcine plaučių liga (LOPL) ir širdies bei kraujagyslių ligomis – pagrindine mirties priežastimi visame pasaulyje ir Lietuvoje – tačiau nuodingų dūmų traukimo į plaučius […]

Lai nešokiruoja skaitytojų šio straipsnio nuotraukos – jos ne iš siaubo filmo. Tai – realybė. Taip „patraukliai“ atrodyti, save žaloti ir savo gyvybę pasmerkti fiziniam, moraliniam bei psichologiniam skausmui pasirenkama laisva valia. Ko trūksta žmogui, kad apsispręstų kvaišalais naikinti savo gyvenimą? Gal informacijos apie kvaišalais naikinamus žmonių gyvenimus ir žmogiškąją išvaizdą, kurios neatsiejama dalis yra […]

Dantų ėduonis yra dažniausia vaikų liga išsivysčiusiose šalyse. Vidutiniškai apie 40 % vaikų dantų ėduonis prasideda dar ikimokykliniame amžiuje. Vaikų dantų ėduonis yra rimta problema, nes dantų ligos yra betarpiškai susijusios su sveikata apskritai: didina cukraligės, širdies ligų ir kt. riziką. Dėl dantų ėduonies dantų skausmą kenčiantiems vaikams natūraliai tenka ir dažniau praleisti pamokas, prastėja […]

Buvę Covid-19 viruso sukeltos pandemijos ribojimai jau nebestabdo lėktuvų skrydžių. Tad sugrįžta buvusi odontologinio turizmo („dental tourism“) tendencija, ir europiečiai vis dažniau atkeliauja į Rytų Europos šalis. Šios šalys – suprantama, ir Lietuva – vis dar atsilieka nuo Vakarų šalių atlyginimų vidurkiu, todėl kai kurių paslaugų kainos, tarp jų – ir odontologijos – yra žemos, […]

Norint palaikyti gerą burnos higieną ir bendrą sveikatą, labai svarbu rasti veiksmingą burnos (dantų) priežiūrą. Svarbu rasti paslaugų teikėją, kuriuo galite pasitikėti ir kuris suteiks jums geriausią įmanomą priežiūrą. Šiame straipsnyje apžvelgsime, kaip rasti veiksmingą burnos priežiūros paslaugų teikėją ir į ką atkreipti dėmesį jį renkantis. Taip pat panagrinėsime kai kurias dažniausiai pasitaikančias burnos priežiūros […]

  Nusprendę įsigyti burnos irigatorių susidursite su nemaža pasiūla, tad teks apsispręsti, koks variantas yra geriausias Jums. . Waterpik – mėgiami pelnytai Waterpik burnos irigatorius drąsiai galite tituluoti vienais iš populiariausių. Nenuostabu, aukšta kokybė, itin paprastas naudojimas ir puikus rezultatas masina juos išbandyti, o išbandžius nebepaleisti. Waterpik irigatoriai labai lengvai pašalina dantų ir dantenų apnašas, […]

  „Visi ant 4“ (All-on-4) yra moderni, originali „Nobel Biocare“ patentuota bedančių žandikaulių dantų implantavimo sistema, sukurta 1998 m. žymaus portugalų odontologo prof. Paulo Malo. „Visi ant 4“ sistema yra plačiau naudojamas abiejų žandikaulių dantų implantavimo metodas, patvirtintas moksliniais klinikiniais tyrimais ir sėkmingai taikomas viso pasaulio pacientams. Kauno odontologijos klinikos „Angitia“ vadovas, implantuojantis odontologas Mindaugas […]

Gydytojams
Pacientams