Vaikų parengimas vizitui pas odontologą

      

Ne jokia naujiena, kad vaikų odontologai sunerimę dėl labai prastos vaikų dantų būklės, o ypač – dėl dantų ėduonies beveik masiškai pažeistų ikimokyklinio amžiaus vaikų dantų. Įvairių šaltinių duomenimis, pastaraisiais metais skelbiami tokie iškalbingi skaičiai: apie 68 proc. trimečių ir 95 proc. šešiamečių Lietuvos vaikų turi pažeistus dantų ėduonies dantukus.

Esminė vaiko pozityvaus požiūrio į dantų sveikatą ugdymo sąlyga – nelaukti, kol jo dantukus pažeis dantų ėduonis ir juos pradės skaudėti, bet atvykti pas odontologą su sveikais dantukais. Tad kuo anksčiau dantų ėduonis pastebimas ir pradedamas gydyti, tuo mažiau vaikas patiria diskomforto. Siekiant apsaugoti vaikus nuo dantų skausmo ir plintančios po visą organizmą gendančių dantų infekcijos bei netaisyklingo nuolatinių dantų dygimo, svarbu reguliariai lankytis pas odontologą.

Pabrėžtina, kad mažamečio vaiko norą ar nenorą lankytis pas odontologą išugdo tėvai, globėjai bei kiti artimos aplinkos asmenys. Pats vaikas nesusidarys nei nuomonės apie odontologo paslaugų svarbą, nei jokių išankstinių nuostatų – smagu ten lankytis ar ne. Visa tai perimama iš suaugusiųjų.

Todėl „Angitia“ klinikos vaikų odontologai primygtinai prašo tėvelių nesukelti savo vaikams bereikalingos įtampos ir net nevartoti su ja susietų žodžių. Juk šiuolaikinės odontologijos technologijos neturi nieko bendro su buvusiomis sovietinėmis prieš keliasdešimt metų, todėl senelių ar prosenelių įspūdžius perkelti į dabartinį laikmetį nėra jokio pagrindo. Tą jau seniai suprato ir įsitikino suaugusieji, siekiantys juos išsaugoti visą gyvenimą arba nors iki gilios senatvės. O kaip paaiškinti suprantama mažyliui kalba, kad geriau turėti sveikus dantukus, nei apleistus ir skaudančius, ir todėl būtina vaikų odontologo pagalba?

Vaiko parengimas pirmajam susitikimui su odontologu

Mažyliui svarbu paaiškinti, dėl kokių priežasčių ketinate vykti pas odontologą ir kas ten bus atliekama. Pvz., sūnus ar dukra jau dideli, ir taip, kaip ir suaugusiems – laikas parodyti dantų gydytojai savo dantukus. Vaikų odontologas juos apžiūrės panašiai, kaip ir vaikų ligų gydytoja, besirūpinanti vaikučio sveikata. Apžiūra juk nėra skausminga. Viskas, ką odontologas atlieka, yra skirta apsaugoti dantukus nuo gedimo, praradimo ir skausmo.

Vaiko parengimas profilaktinei dantų apžiūrai

Jei vykstama tik profilaktinei dantų apžiūrai – padrąsinkite savo vaiką ir užtikrinkite, kad dantukų neskauda nei atsisėdus į odontologo kėdę, nei išsižiojus, nei juos apžiūrint. Siūlome pasakyti, kad vaikų odontologas pirmiausia suskaičiuos, kiek yra dantukų, tuomet vaikas nebijos išsižioti. Juk tėveliai yra didžiausias autoritetas savo vaikams, todėl jų žodis labai svarbus.

Suskaičiavęs dantukus, vaikų odontologas paaiškins, ar jie sveiki, ar reikalinga pagalba. Pvz., tik dantų gydytoja gali padėti pieninius dantukus išsaugoti, kad jie neiškristų anksčiau laiko,  ir vaikelis neliktų bedantis. Arba – kad vėliau neskaudėtų nei stipriau, nei ilgiau. Kai odontologas įgauna vaiko pasitikėjimą apžiūros metu, mažylis nejaučia jokio diskomforto ir gydymo metu.

Vaiko parengimas danties gydymui

Jei jau taip nutiko, kad sulaukta dantų skausmo, tėvelių pareiga – dar namuose paruošti savo vaikelį dantukų gydymui ir išaiškinti, kad kito pasirinkimo tiesiog nėra. Kuo ilgiau būtų delsiama kreiptis į vaikų odontologą, tuo ilgiau tektų dantukus gydyti arba per anksti juos prarasti.

Daugybinis dantų ėduonis taip pažeidžia dantis ne per vieną dieną

Tėvelių pareiga užtikrinti, kad jų mažametis vaikas žinotų, kokiu tikslu vyksta pas odontologą. Ir viskas, ką dantų gydytojas atlieka, skirta apsaugoti dantukus nuo jų tolesnio gedimo, praradimo ir skausmo. Pažeistam dantukui būtina padėti pasveikti, tad negalima vaiko apgaudinėti ir įtikinėti, kad susirgusio dantuko visiškai neskaudės. Apleistų dantų gydymas vaikui sukelia iš tikrųjų didesnį diskomfortą nei sveikų dantų apžiūra.

Labiau pažeistus ėduonies dantis prireikus gydyti, nuskausminimo metu gali akimirką šiek tiek paskaudėti. Jeigu vaikas bus įtikintas, kad odontologo kėdėje visiškai neskaudės, tai nors kiek suskaudus, vaikas jausis apgautas ir nežinos, ko tikėtis toliau. Tokiu atveju vaikas gali stipriai nusivilti bei prarasti pasitikėjimą ir tėvais, ir odontologu.

Palankiausia, aišku, reguliariai lankytis pas vaikų odontologą, kol dar vizualiai nesimato jokių dantų paviršiaus pažeidimų. Tuomet vos prasidedantis dantų ėduonis bus sustabdytas vieno apsilankymo metu, nes nereikės gydymo.

Tačiau nereikia įsitempti ir įsivaizduoti, kad skaudės nuo kiekvieno prisilietimo, ypač nuskausminant. Tą nestiprų skausmą vietinės nejautros metu galima paaiškinti pagal vaiko patirtį bei suvokimą ir palygint su vaikui suprantamu skausmu. Pvz., nuskausminamųjų vaistų suleidimas – lyg uodo įgėlimas. Pradėjus veikti nejautrai, jau visiškai nebeskauda, kai dantukai gydomi.  Žinoma, tokie palyginimai yra labai individualūs.

Vaiko parengimas danties rovimui

Jei pieninis dantukas kliba ir numatyta jį išrauti, taip vaikui ir sakykite: odontologas padės paruošti vietą kitam dantukui, kuris, tinkamai prižiūrimas, tarnaus visą gyvenimą. Jeigu dantukas jau nebepajėgia kramtyti maisto, tik valgymo metu kliūna ir trukdo dygti naujajam dantukui – jam jau laikas palikti vaiko burnytę ir laukti dygstančio nuolatinio danties. Vaikų odontologas išrauna pieninius vaikų dantis laiku, operatyviai, nesukeldamas streso, ir be infekcijos rizikos.

Net jei patys tėvai vengia laiku gydyti savo dantis, primygtinai prašome pagailėti savo vaikų ir pozityviai juos nuteikti vizitui pas odontologą, kaip savaime suprantamą sveikų dantų išsaugojimo sąlygą.

www.angitia.lt

 

Kiti panašūs įrašai

Jeigu pradėjote nešioti specialius išimamus protezus, pradžioje galite susidurti su tokiais veiksniais kaip pasunkėjęs kramtymas, kalbėjimas, gali padidėti seilėtekis ar varginti nemalonus šleikštulys. Kiekvienam tai reiškiasi individualiai. Nuolat nešiodami protezus, priprasite prie jų jau po 2–3 savaičių ir daugiau nebereikės patirti jokio vargo. Tais atvejais, kuomet įdėti protezai yra per daug nepatogūs ar netgi kelia […]

Laikas ir amžius netolygiai gelsvina visus dantis. Tačiau naujausios balinimo technologijos bei medžiagos ir Kauno odontologijos klinikos „Angitia“ patyrę specialistai sugrąžina ne tik natūralų prigimtinį dantų baltumą, bet ir siekia paties balčiausio kiekvieno žmogaus dantų atspalvio. Tas siekiamas baltumas yra labai individualus, priklausomai nuo dantų atspalvio ir kiek kiekvieno paciento dantys imlūs balinamosioms medžiagoms. Odontologijos […]

Odontologijos klinikos pagal numatytus Covid-19 karantino švelninimo LR etapus galės pradėti teikti planines odontologijos paslaugas vienos paskutiniųjų. Ši tvarka numatyta dėl ypatingai didelės pasekmių rizikos ir labai aukšto saugumo lygio. Nes procedūrų metu yra labai artimas kontaktas tarp odontologo veido ir atviros paciento burnos. Burnos higieną numatyta teikti tarp paskutiniųjų odontologijos paslaugų, todėl šiandien kaip […]

Patarimai, kaip išsirinkti tarpdančių irigatorių Dantų ir dantenų būklė nėra tik estetinis klausimas, o graži ir sveika šypsena ne tik mūsų vizitinė kortelė. Jų būklė ir ligos turi įtakos bendrai sveikatai. Dėl šitos priežasties jau nuo vaikystės esame mokomi rūpintis savo burnos ertmės higiena. Pasak Varlė.lt grožio ir sveikatos įrenginių specialistų, elektrinių dantų šepetėlių naudojimas […]

Vasaros karščiai paspartina mikroorganizmų veiklą, jie aktyviai dauginasi. Todėl odontologams vasara – tai cistų metas, kada padaugėja pacientų su pūlingomis dantų cistomis. Kai apleistų ir neprižiūrėtų dantų nebeįmanoma išgydyti, juos tenka išrauti. Nors daug kam dantų rovimas vis dar asocijuojasi su skausmais ir riksmais, tarybiniai laikai odontologijoje – užmiršta praeitis. Šiais laikais danties rovimas visada […]

Kol žmogus turi savus sveikus dantis – net baisiausiame sapne negalėtų įsivaizduoti, kokios problemos lauktų, praradus vieną, kelis arba – juo labiau – visus dantis, – įsitikinęs Kauno odontologijos klinikos „Angitia“ vadovas M. Gaučys ir vardija pranešime žiniasklaidai realias dantų praradimo pasekmes. Socialinės problemos – žmogus be vieno ar daugiau dantų, ypač priekinių, vengia šypsotis […]

Pakiliomis nuotaikomis Kauno odontologai sugrįžo iš Tarptautinės dantų technikos ir odontologijos parodos IDS-2019, sužavėti naujausiais skaitmeninių odontologijos tehnologijų pasiekimais. Juk viskas, kas pamatyta, išgirsta ar sutarta – skirta esamų ir būsimų pacientų gerovei, jų sveikatai ir patraukliai šypsenai. „Visur skaitmena“, – lakoniškai pristato pranešime žiniasklaidai Kauno odontologijos klinikos „Angitia“ vadovas Mindaugas Gaučys Tarptautinės dantų technikos […]


Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/renginiai/event-widget.php on line 67

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/kliniku-widget/kliniku-widget.php on line 62

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/kliniku akcijos/kliniku-akcijos-widget.php on line 61

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/prekiu akcijos/prekiu-akcijos-widget.php on line 61

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/akcijos2/sales-widget.php on line 61

Notice: Undefined index: firstPopUp in /home/live/public_html/wp-content/themes/odontologas/footer.php on line 79
Gydytojams
Pacientams