Toleruokime protinius dantis – juos galima panaudoti vietoje danties implantų

Pastaruoju metu plinta nuomonė, kad protiniai dantys tiesiog nereikalingi ir gali tik trukdyti, todėl juos „dėl šventos ramybės“ geriau išrauti. Realybė tokia, kad protiniai dantys gali ne tik netrukdyti, bet ir padėti.

Ar protinius dantis iš tikrųjų verta besąlygiškai šalinti, net jeigu jie netrukdo, kalbamės su Kauno odontologijos klinikos „Angitia“ ilgamečiu vadovu, implantuojančiu odontologu Mindaugu Gaučiu, turinčiu daugiau nei 20 metų dantų gydymo, rovimo bei atkūrimo patirties.

Taip, protiniai dantys yra padidintos rizikos ir nėra visiškai lygiaverčiai su kitais dantimis, tačiau nereiškia, kad turi būti besąlygiškai raunami, – konstatuoja iš savo ilgametės patirties odontologas pranešime spaudai. – Ar protinį dantį konkrečiu atveju būtina rauti, paaiškėja per 10 sek. jo apžiūros, tačiau rovimo priežastis galėčiau vardinti kelias valandas, – paaiškina daktaras M. Gaučys.

Svarbu įvertinti, kaip protiniai dantys stovi dantų lanke, kaip išdygę, ar tiesūs, ar turi pakankamai vietos, ar priešais protinį dantį yra kitas protinis antagonistas, kaip su juo kontaktuoja, kokia paties protinio danties būklė ir t. t… Jei abiejų žandikaulių protiniai dantys vienas priešais kitą išdygę tiesiai, gražiai ir taisyklingai auga, abu jie yra naudingi, nes perima nors ir nedidelę dalį kramtymo krūvio, šiek tiek tausodami kitus dantis.

Svarbiausia, kad protinį dantį galima panaudoti… vietoje danties implanto. Teisingai supratote, – yra tokia galimybė būtent sveikais protiniais dantimis pakeisti jau prarastus konkrečius krūminius dantis, – patikina  ilgametis „Angitia“  klinikos vadovas ir pasidalija savo patirtimi.

.
Taisyklingai išdygęs protinis dantis gali pakeisti prarastą krūminį dantį

Taisyklingai išdygusio sveiko protinio danties pagalba galima kompensuoti prarastą krūminį dantį, dažniausiai 6-ąjį, todėl šiuo atžvilgiu protinio danties vaidmuo yra neįkainojamas.

Krūminiai dantys, pradedant 6-uoju, dygsta 6 metų amžiaus vaikams pirmieji ir, kaip taisyklė, dažnai pirmieji genda, todėl dažniausiai pirmieji prarandami. Jei 6-ojo danties netenkama paauglystėje, kai dygsta 7 ir 8 dantys, jie su nedidele odontologo pagalba bei priežiūra nesunkiai persigrupuoja ir pasislenka į prarastojo vietą: 7-as dantukas užima prarastojo 6-ojo vietą, o protinis 8-as dantis dygsta vietoje 7-ojo.

Jei 6-as dantis prarandamas vėliau, kai 7 ir 8 dantys jau būna išdygę ir sveiki, tuomet ortodontas gali juos patraukti per vieną poziciją, ir 7-asis dantis tampa 6-uoju, o 8-asis protinis – 7-uoju. Šią dantų perstūmimo procedūrą geriausia atlikti iš karto, tik praradus 6-ąjį dantį.

Labiausiai dantys paslankūs ir lengviausiai persigrupuoja paauglystėje, kol dar dygsta. Dėkingas amžius yra iki 12 metų, kai galima tiksliausiai sustatyti dantukus į reikiamas vietas. Be to, vyresniame amžiuje prarasto danties vietoje gali būti patirpęs žandikaulio kaulas. Perstūmus dantukus, žandikaulio kaulas turi persiformuoti; jei kaulas pradėjęs nykti, – jau rizika.

.
Dantų pergrupavimas padeda apsaugoti žandikaulio kaulą nuo tirpimo ir išsaugoti kitus dantis

  • Be kitų šios procedūros rezultato privalumų, nelikus 8-o protinio danties įprastoje vietoje, praktiškai netirpsta žandikaulio kaulas. Praradus bet kuriuos kitus, ne protinius dantis, žandikaulio kaulas tirpsta.
  • Prarastojo 6-o vietoje atsiradus 7-ajam. o 7-jo – protiniam 8-ajam, nelieka tarp dantų tarpo, šalia kurio greičiau prarandami kaimyniniai dantys. Neturėdami atramos, jie linksta į tuščią ertmę, o viršutiniai dantys kramtymo metu juos dar paspaudžia, ir taip, palikus savieigai, pamažu nebelieka kaimyninių dantų. Net patys pacientai dažnai atvyksta, deja, jau patyrę, kad „iškritęs vienas dantis pasiima kitus“. Panašiai, kaip jurginų žiedlapiai: kol žydi visi, – visi ir laikosi. Tačiau užtenka vieną lapelį ištraukti, ir kiti pabirs labai greitai. Matyt, gamta mėgsta nedalomą visumą.

.
Kiti protinio danties privalumai

  • Nors protiniai dantys evoliucijos eigoje beveik praranda kramtymo funkciją dėl vis mažiau vartojamo kieto maisto, tačiau nereiškia, kad jie visiškai nedalyvauja kramtymo procese. Jei protiniai dantys tiesūs, taisyklingai išdygę, juos galima traktuoti beveik kaip lygiaverčius kitų krūminių dantų atžvilgiu. Turintiems protinius dantis siūlome pasižiūrėti veidrodyje, kiek liktų tuščio žandikaulio vietos, juos be priežasties išrovus. Nekalbant jau apie paties rovimo esmę – juk šalinama savo kūno dalis.
  • Praradus krūminius dantis, protiniai dantys praverčia ne tik kramtymui, bet pasitarnauja kaip atrama protezams. Šia galimybe džiaugiasi visi pacientai, išsaugoję protinius dantis ir tuo pačiu paneigę gandus, kad protiniai dantys yra neatspariausi ir krenta pirmiausiai. Jeigu protiniai dantys išdygę taip netaisyklingai, kad labai sudėtinga išvalyti, tad per laiką besikaupiančios bakterijos, apnašos bei dantų akmenys įveikia ir protinius dantis. Ne tik prastai prižiūrimus ir nemačiusius burnos higienos visus kitus dantis, – atkreipia dėmesį į šiuos elementarius dalykus daktaras.

Patyrusios daktaro Mindaugo Gaučio rankos jau trečią dešimtmetį patikimai dantis ir atkuria, ir nesugydomus profesionaliai be skausmo išrauna

Apibendrindamas ilgametę savo darbo patirtį, „Angitia“ odontologas Mindaugas Gaučys konstatuoja, kad protiniai dantys negali būti besąlygiškai raunami dėl paties rovimo fakto, neįsitikinus, ar jie ateityje gali labiau pakenkti, ar pagelbėti.

Jeigu protinis dantis yra jau nesugydomas, kelia pavojų kitų dantų būklei ir jį rauti būtina, – svarbu įsitikinti dar odontologo profesionalumu bei patirtimi. Nes dantų, o ypač – protinių, rovimas reikalauja ypatingo preciziškumo ir patirties. Ypač – jei dantis išaugęs kreivai, auga po kitu krūminiu dantimi arba jo šaknys susipynę su kito danties šaknimis. Ir, suprantama, svarbu kaimyninį sveiką dantį išsaugoti. Tai kita plati tema. Kiekvienu konkrečiu atveju probleminių dantų situaciją ir būtinybę rauti arba ne aptariame su pacientu, – konstatuoja patyręs dantis odontologas, per 3-iąjį savo darbo dešimtmetį daugeliui pacientų dantis implantais bei protezais  ir atkūręs, ir nesugydomus probleminius dantis profesionaliai išrovęs.

 

UAB „Angitia“
Tel. +370 37 32 32 65
Mob. tel. +370 699 057 58
El. paštas info@angitia.lt
www.angitia.lt
www.dantu-protezavimas.info
www.dantu-implantavims,info
www.dantu-implantai.info
FB angitiaklinika
Savanorių pr. 273, Kaunas

Kiti panašūs įrašai

Dantų ėduonis yra dažniausia vaikų liga išsivysčiusiose šalyse. Vidutiniškai apie 40 % vaikų dantų ėduonis prasideda dar ikimokykliniame amžiuje. Vaikų dantų ėduonis yra rimta problema, nes dantų ligos yra betarpiškai susijusios su sveikata apskritai: didina cukraligės, širdies ligų ir kt. riziką. Dėl dantų ėduonies dantų skausmą kenčiantiems vaikams natūraliai tenka ir dažniau praleisti pamokas, prastėja […]

Buvę Covid-19 viruso sukeltos pandemijos ribojimai jau nebestabdo lėktuvų skrydžių. Tad sugrįžta buvusi odontologinio turizmo („dental tourism“) tendencija, ir europiečiai vis dažniau atkeliauja į Rytų Europos šalis. Šios šalys – suprantama, ir Lietuva – vis dar atsilieka nuo Vakarų šalių atlyginimų vidurkiu, todėl kai kurių paslaugų kainos, tarp jų – ir odontologijos – yra žemos, […]

Norint palaikyti gerą burnos higieną ir bendrą sveikatą, labai svarbu rasti veiksmingą burnos (dantų) priežiūrą. Svarbu rasti paslaugų teikėją, kuriuo galite pasitikėti ir kuris suteiks jums geriausią įmanomą priežiūrą. Šiame straipsnyje apžvelgsime, kaip rasti veiksmingą burnos priežiūros paslaugų teikėją ir į ką atkreipti dėmesį jį renkantis. Taip pat panagrinėsime kai kurias dažniausiai pasitaikančias burnos priežiūros […]

  Nusprendę įsigyti burnos irigatorių susidursite su nemaža pasiūla, tad teks apsispręsti, koks variantas yra geriausias Jums. . Waterpik – mėgiami pelnytai Waterpik burnos irigatorius drąsiai galite tituluoti vienais iš populiariausių. Nenuostabu, aukšta kokybė, itin paprastas naudojimas ir puikus rezultatas masina juos išbandyti, o išbandžius nebepaleisti. Waterpik irigatoriai labai lengvai pašalina dantų ir dantenų apnašas, […]

  „Visi ant 4“ (All-on-4) yra moderni, originali „Nobel Biocare“ patentuota bedančių žandikaulių dantų implantavimo sistema, sukurta 1998 m. žymaus portugalų odontologo prof. Paulo Malo. „Visi ant 4“ sistema yra plačiau naudojamas abiejų žandikaulių dantų implantavimo metodas, patvirtintas moksliniais klinikiniais tyrimais ir sėkmingai taikomas viso pasaulio pacientams. Kauno odontologijos klinikos „Angitia“ vadovas, implantuojantis odontologas Mindaugas […]

Kokie tobuli bebūtų šiandien atkuriamosios odontologijos pasiekimai, svarbu įsidėmėti, kad dar didesnė vertybė yra nuosavi dantys. Jų vertė ir svarba aiškėja, o sveikatos ir socialinės problemos patiriamos tik šį savo brangų turtą – nuolatinius dantis – negrįžtamai praradus. Dantų ligų prevencija Kauno odontologijos klinikoje „Angitia“ – tai kruopšti odontologo profilaktinė apžiūra ir profesionali burnos higiena, […]

Radiologiniai ištyrimai skaitmeninių rentgeno aparatų pagalba yra šiuolaikinės lanksčios ir pažangios odontologinės diagnostikos dalis. Gautą skaitmeninės rentgeno nuotraukos vaizdą odontologas tuoj pat mato kompiuterio ekrane ir gali analizuoti specializuotomis kompiuterio programomis. Modernūs radiologiniai tyrimai padeda aptikti dantų ir dantenų ligas bei įvairias problemas sunkiai pasiekiamose vietose arba tik pradinėse vystymosi stadijose, kai neįmanoma pastebėti plika […]

Gydytojams
Pacientams