Toleruokime protinius dantis – juos galima panaudoti vietoje danties implantų

Pastaruoju metu plinta nuomonė, kad protiniai dantys tiesiog nereikalingi ir gali tik trukdyti, todėl juos „dėl šventos ramybės“ geriau išrauti. Realybė tokia, kad protiniai dantys gali ne tik netrukdyti, bet ir padėti.

Ar protinius dantis iš tikrųjų verta besąlygiškai šalinti, net jeigu jie netrukdo, kalbamės su Kauno odontologijos klinikos „Angitia“ ilgamečiu vadovu, implantuojančiu odontologu Mindaugu Gaučiu, turinčiu daugiau nei 20 metų dantų gydymo, rovimo bei atkūrimo patirties.

Taip, protiniai dantys yra padidintos rizikos ir nėra visiškai lygiaverčiai su kitais dantimis, tačiau nereiškia, kad turi būti besąlygiškai raunami, – konstatuoja iš savo ilgametės patirties odontologas pranešime spaudai. – Ar protinį dantį konkrečiu atveju būtina rauti, paaiškėja per 10 sek. jo apžiūros, tačiau rovimo priežastis galėčiau vardinti kelias valandas, – paaiškina daktaras M. Gaučys.

Svarbu įvertinti, kaip protiniai dantys stovi dantų lanke, kaip išdygę, ar tiesūs, ar turi pakankamai vietos, ar priešais protinį dantį yra kitas protinis antagonistas, kaip su juo kontaktuoja, kokia paties protinio danties būklė ir t. t… Jei abiejų žandikaulių protiniai dantys vienas priešais kitą išdygę tiesiai, gražiai ir taisyklingai auga, abu jie yra naudingi, nes perima nors ir nedidelę dalį kramtymo krūvio, šiek tiek tausodami kitus dantis.

Svarbiausia, kad protinį dantį galima panaudoti… vietoje danties implanto. Teisingai supratote, – yra tokia galimybė būtent sveikais protiniais dantimis pakeisti jau prarastus konkrečius krūminius dantis, – patikina  ilgametis „Angitia“  klinikos vadovas ir pasidalija savo patirtimi.

.
Taisyklingai išdygęs protinis dantis gali pakeisti prarastą krūminį dantį

Taisyklingai išdygusio sveiko protinio danties pagalba galima kompensuoti prarastą krūminį dantį, dažniausiai 6-ąjį, todėl šiuo atžvilgiu protinio danties vaidmuo yra neįkainojamas.

Krūminiai dantys, pradedant 6-uoju, dygsta 6 metų amžiaus vaikams pirmieji ir, kaip taisyklė, dažnai pirmieji genda, todėl dažniausiai pirmieji prarandami. Jei 6-ojo danties netenkama paauglystėje, kai dygsta 7 ir 8 dantys, jie su nedidele odontologo pagalba bei priežiūra nesunkiai persigrupuoja ir pasislenka į prarastojo vietą: 7-as dantukas užima prarastojo 6-ojo vietą, o protinis 8-as dantis dygsta vietoje 7-ojo.

Jei 6-as dantis prarandamas vėliau, kai 7 ir 8 dantys jau būna išdygę ir sveiki, tuomet ortodontas gali juos patraukti per vieną poziciją, ir 7-asis dantis tampa 6-uoju, o 8-asis protinis – 7-uoju. Šią dantų perstūmimo procedūrą geriausia atlikti iš karto, tik praradus 6-ąjį dantį.

Labiausiai dantys paslankūs ir lengviausiai persigrupuoja paauglystėje, kol dar dygsta. Dėkingas amžius yra iki 12 metų, kai galima tiksliausiai sustatyti dantukus į reikiamas vietas. Be to, vyresniame amžiuje prarasto danties vietoje gali būti patirpęs žandikaulio kaulas. Perstūmus dantukus, žandikaulio kaulas turi persiformuoti; jei kaulas pradėjęs nykti, – jau rizika.

.
Dantų pergrupavimas padeda apsaugoti žandikaulio kaulą nuo tirpimo ir išsaugoti kitus dantis

  • Be kitų šios procedūros rezultato privalumų, nelikus 8-o protinio danties įprastoje vietoje, praktiškai netirpsta žandikaulio kaulas. Praradus bet kuriuos kitus, ne protinius dantis, žandikaulio kaulas tirpsta.
  • Prarastojo 6-o vietoje atsiradus 7-ajam. o 7-jo – protiniam 8-ajam, nelieka tarp dantų tarpo, šalia kurio greičiau prarandami kaimyniniai dantys. Neturėdami atramos, jie linksta į tuščią ertmę, o viršutiniai dantys kramtymo metu juos dar paspaudžia, ir taip, palikus savieigai, pamažu nebelieka kaimyninių dantų. Net patys pacientai dažnai atvyksta, deja, jau patyrę, kad „iškritęs vienas dantis pasiima kitus“. Panašiai, kaip jurginų žiedlapiai: kol žydi visi, – visi ir laikosi. Tačiau užtenka vieną lapelį ištraukti, ir kiti pabirs labai greitai. Matyt, gamta mėgsta nedalomą visumą.

.
Kiti protinio danties privalumai

  • Nors protiniai dantys evoliucijos eigoje beveik praranda kramtymo funkciją dėl vis mažiau vartojamo kieto maisto, tačiau nereiškia, kad jie visiškai nedalyvauja kramtymo procese. Jei protiniai dantys tiesūs, taisyklingai išdygę, juos galima traktuoti beveik kaip lygiaverčius kitų krūminių dantų atžvilgiu. Turintiems protinius dantis siūlome pasižiūrėti veidrodyje, kiek liktų tuščio žandikaulio vietos, juos be priežasties išrovus. Nekalbant jau apie paties rovimo esmę – juk šalinama savo kūno dalis.
  • Praradus krūminius dantis, protiniai dantys praverčia ne tik kramtymui, bet pasitarnauja kaip atrama protezams. Šia galimybe džiaugiasi visi pacientai, išsaugoję protinius dantis ir tuo pačiu paneigę gandus, kad protiniai dantys yra neatspariausi ir krenta pirmiausiai. Jeigu protiniai dantys išdygę taip netaisyklingai, kad labai sudėtinga išvalyti, tad per laiką besikaupiančios bakterijos, apnašos bei dantų akmenys įveikia ir protinius dantis. Ne tik prastai prižiūrimus ir nemačiusius burnos higienos visus kitus dantis, – atkreipia dėmesį į šiuos elementarius dalykus daktaras.

Patyrusios daktaro Mindaugo Gaučio rankos jau trečią dešimtmetį patikimai dantis ir atkuria, ir nesugydomus profesionaliai be skausmo išrauna

Apibendrindamas ilgametę savo darbo patirtį, „Angitia“ odontologas Mindaugas Gaučys konstatuoja, kad protiniai dantys negali būti besąlygiškai raunami dėl paties rovimo fakto, neįsitikinus, ar jie ateityje gali labiau pakenkti, ar pagelbėti.

Jeigu protinis dantis yra jau nesugydomas, kelia pavojų kitų dantų būklei ir jį rauti būtina, – svarbu įsitikinti dar odontologo profesionalumu bei patirtimi. Nes dantų, o ypač – protinių, rovimas reikalauja ypatingo preciziškumo ir patirties. Ypač – jei dantis išaugęs kreivai, auga po kitu krūminiu dantimi arba jo šaknys susipynę su kito danties šaknimis. Ir, suprantama, svarbu kaimyninį sveiką dantį išsaugoti. Tai kita plati tema. Kiekvienu konkrečiu atveju probleminių dantų situaciją ir būtinybę rauti arba ne aptariame su pacientu, – konstatuoja patyręs dantis odontologas, per 3-iąjį savo darbo dešimtmetį daugeliui pacientų dantis implantais bei protezais  ir atkūręs, ir nesugydomus probleminius dantis profesionaliai išrovęs.

 

UAB „Angitia“
Tel. +370 37 32 32 65
Mob. tel. +370 699 057 58
El. paštas info@angitia.lt
www.angitia.lt
www.dantu-protezavimas.info
www.dantu-implantavims,info
www.dantu-implantai.info
FB angitiaklinika
Savanorių pr. 273, Kaunas

Kiti panašūs įrašai

Kokie tobuli bebūtų šiandien atkuriamosios odontologijos pasiekimai, svarbu įsidėmėti, kad dar didesnė vertybė yra nuosavi dantys. Jų vertė ir svarba aiškėja, o sveikatos ir socialinės problemos patiriamos tik šį savo brangų turtą – nuolatinius dantis – negrįžtamai praradus. Dantų ligų prevencija Kauno odontologijos klinikoje „Angitia“ – tai kruopšti odontologo profilaktinė apžiūra ir profesionali burnos higiena, […]

Radiologiniai ištyrimai skaitmeninių rentgeno aparatų pagalba yra šiuolaikinės lanksčios ir pažangios odontologinės diagnostikos dalis. Gautą skaitmeninės rentgeno nuotraukos vaizdą odontologas tuoj pat mato kompiuterio ekrane ir gali analizuoti specializuotomis kompiuterio programomis. Modernūs radiologiniai tyrimai padeda aptikti dantų ir dantenų ligas bei įvairias problemas sunkiai pasiekiamose vietose arba tik pradinėse vystymosi stadijose, kai neįmanoma pastebėti plika […]

Ar įmanoma įsivaizduoti didžiųjų žiemos švenčių – šv. Kalėdų ir Naujųjų metų – džiaugsmą be šypsenos, o šypseną – be sveikų baltų dantų? Išsaugoti visą gyvenimą visus nuosavus dantis be odontologo pagalbos – šiais laikais itin retas reiškinys. Dantų būklė tiesiogiai susieta su tinkama jų priežiūra ir gyvenimo būdu. Šie įgūdžiai suformuojami vaikystėje. Vaikų dantų […]

Jeigu pradėjote nešioti specialius išimamus protezus, pradžioje galite susidurti su tokiais veiksniais kaip pasunkėjęs kramtymas, kalbėjimas, gali padidėti seilėtekis ar varginti nemalonus šleikštulys. Kiekvienam tai reiškiasi individualiai. Nuolat nešiodami protezus, priprasite prie jų jau po 2–3 savaičių ir daugiau nebereikės patirti jokio vargo. Tais atvejais, kuomet įdėti protezai yra per daug nepatogūs ar netgi kelia […]

       Ne jokia naujiena, kad vaikų odontologai sunerimę dėl labai prastos vaikų dantų būklės, o ypač – dėl dantų ėduonies beveik masiškai pažeistų ikimokyklinio amžiaus vaikų dantų. Įvairių šaltinių duomenimis, pastaraisiais metais skelbiami tokie iškalbingi skaičiai: apie 68 proc. trimečių ir 95 proc. šešiamečių Lietuvos vaikų turi pažeistus dantų ėduonies dantukus. Esminė vaiko pozityvaus […]

Laikas ir amžius netolygiai gelsvina visus dantis. Tačiau naujausios balinimo technologijos bei medžiagos ir Kauno odontologijos klinikos „Angitia“ patyrę specialistai sugrąžina ne tik natūralų prigimtinį dantų baltumą, bet ir siekia paties balčiausio kiekvieno žmogaus dantų atspalvio. Tas siekiamas baltumas yra labai individualus, priklausomai nuo dantų atspalvio ir kiek kiekvieno paciento dantys imlūs balinamosioms medžiagoms. Odontologijos […]

Odontologijos klinikos pagal numatytus Covid-19 karantino švelninimo LR etapus galės pradėti teikti planines odontologijos paslaugas vienos paskutiniųjų. Ši tvarka numatyta dėl ypatingai didelės pasekmių rizikos ir labai aukšto saugumo lygio. Nes procedūrų metu yra labai artimas kontaktas tarp odontologo veido ir atviros paciento burnos. Burnos higieną numatyta teikti tarp paskutiniųjų odontologijos paslaugų, todėl šiandien kaip […]


Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/renginiai/event-widget.php on line 67

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/kliniku-widget/kliniku-widget.php on line 62

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/kliniku akcijos/kliniku-akcijos-widget.php on line 61

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/prekiu akcijos/prekiu-akcijos-widget.php on line 61

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/akcijos2/sales-widget.php on line 61

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: firstPopUp in /home/live/public_html/wp-content/themes/odontologas/footer.php on line 79
Gydytojams
Pacientams