Žandikaulio alveolinės keteros distrakcinė osteogenezė

Šį metodą pirmasis atrado rusų chirurgas G. Ilizarovas, jau penktajame dešimtmetyje pastebėjęs, jog specialiu prietaisu lėtai tolinant vieną nuo kito ilgųjų kojos kaulų lūžimo fragmentus, tarp jų susidaro naujas kaulinis audinys. Žandikaulių chirurgijoje šis metodas plačiai taikomas dešimtmetį. Jis unikalus tuo, kad atkuriamas žandikaulio keteros tūris neimant kaulo iš kitų donorinių sričių – žandikaulis „apgaunamas“ pasitelkiant žinomus kaulo gijimo biologinius principus.
Apie šią operaciją plačiau papasakos Kauno Implantologijos Centro veido, burnos ir žandikaulių chirurgas Dainius Razukevičius.

 

Kada reikia atlikti žandikaulio keteros DO?

Žandikaulio alveolinė ketera – tai žandikaulio dalis, kurioje kažkada tvirtinosi dantys. Dėl įvairių priežasčių netekus dantų, žandikaulio ketera gali sutirpti horizontaliai ir vertikaliai. Horizontaliai sutirpusią keterą galima atkurti persodinus kaulo bloką, o vertikaliai sutirpęs žandikaulis rekonstruojamas lėto kaulo tempimo – distrakcinės osteogenezės – metodu. Šią operaciją dar galima vadinti žandikaulio keteros paaukštinimo operacija.

 

Kodėl dažnai susiduriame su žemos žandikaulio keteros problema?

Žandikaulio ketera gali sutirpti vertikaliai (sužemėti) dėl keleto priežasčių. Pirmiausia, netekus dantų kaulas praranda fiziologinę apkrovą ir kaulas, kuriame laikėsi dantys, pradeda atrofuotis. Jeigu dantį supantis kaulas buvo sveikas, tuomet po danties rovimo kaulas tirps nežymiai, tačiau dažniausiai šalia nesveikų dantų iš kurios nors pusės jau būna patirpęs kaulas dėl periodonto ligos, o po rovimo tirpimas dar pagreitėja. Antroji svarbi keteros sužemėjimo priežastis – išimamų protezų, kurie remiasi į žandikaulio keterą, nešiojimas. Jei pacientas nešioja išimamą protezą daugiau nei 5 metus, didelė tikimybė, kad žandikaulio ketera bus gerokai patirpusi.

 

Kada galima implantuoti regeneruotame žandikaulyje?

Baigus aktyvųjį tempimą, laukiama maždaug 4 mėnesius, kol sutvirtėja naujas kaulas. Kai tai įvyksta, galima atlikti implantaciją.

 

Ar žandikaulio keteros DO yra patikima operacija?

Šis metodas žandikaulių chirurgijoje taikomas 10 metų. Literatūroje randami duomenys vis dar „euforiniai“, trūksta gerai suplanuotų ir moksliškai pagrįstų tyrimų. Klinikinėje praktikoje būna nemažai situacijų, kai be šio metodo jokio kito racionalaus sprendimo neįmanoma sugalvoti. Mūsų nedidelė patirtis rodo, kad šis metodas yra patikimas ir saugus.

Nors ši operacija yra didžiausios apimties, palyginti su kitomis, aprašytomis tinklapyje, po jos būna mažiausiai komplikacijų.

 

Ar operacijos metu ir po operacijos neskauda?

Jei operacija atliekama taikant vietinę nejautrą ir intraveninę sedaciją, pacientas nejaučia jokio skausmo. Po operacijos praeinant nuskausminamųjų vaistų poveikiui, operuotoje srityje pradedamas jausti maudimas, tačiau jis nebūna stiprus ir yra nesunkiai suvaldomas nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo. Dažniausiai maudimo pojūčių nebūna jau po keleto dienų, retesniais atvejais jie gali tęstis apie savaitę.

 

Ar visiems žmonėms galima atlikti DO?

Techniškai šią operaciją įmanoma atlikti ir jaunam, ir garbaus amžiaus žmogui. Šios operacijos kontraindikacijos yra nekontroliuojamos, turinčios įtakos kaulų metabolizmui, imuninės sistemos ir kitos ligos, galinčios neigiamai paveikti kaulo gijimą.

 

Kokia žandikaulio keteros DO alternatyva?

Žandikaulio keteros DO alternatyva gali būti keteros regeneracija kaulo pakaitalu ar natūraliu susmulkintu kaulu, tačiau tai galima atlikti tik esant mažam keteros vertikaliajam defektui. Retais atvejais vertikaliuosius defektus rekonstruojame kaulo blokais.

 

Kada po šios operacijos galima grįžti į darbą?

Po žandikaulio keteros DO veido patinimas gali būti pastebimas apie savaitę. Į darbą galima grįžti praėjus tinimui. Reikia prisiminti, kad antrosios savaitės pradžioje pradedamas tempimo aparato aktyvavimas. Jei abipusiu susitarimu aktyvavimą atlieka KIC gydytojas, klinikoje reikia lankytis kiekvieną dieną ir tai gali kliudyti normaliam darbo režimui, todėl, jei yra galimybė, po šios operacijos reikia planuoti dvi nedarbingumo savaites.

 

Ką reikia žinoti po žandikaulio keteros DO?

Po žandikaulio keteros DO patariama bent keletą dienų nerūkyti, riboti fizinį aktyvumą, nekramtyti operuotąja puse 3–4 savaites. Nepatariama išvykti iš šalies bent dvi savaites. Plačiau skaitykite atmintinėje „Ką reikia žinoti po žandikaulio keteros DO,“ kuri duodama pacientams po operacijos.

P.S. Mūsų klinikos gydytojai yra pasiruošę tenkinti išaugusius estetinius reikalavimus ir specializuojasi estetinės implantologijos srityje, kurios tikslas – atkurti dantis ir gražią šypseną!

Daugiau informacijos:
Mob. tel. +370 640 52 485
El. paštas Info@kicklinika.lt
Svetainė www.kicklinika.lt

 

Kiti panašūs įrašai

. Kiekvienų metų trečiąjį lapkričio ketvirtadienį minima Tarptautinė nerūkymo diena. Jos tikslas –  visiems priminti rūkymo žalą žmogaus organams, įskaitant ir  dantis. Nors rūkymo žala dažniausiai asocijuojasi su plaučių vėžiu, lėtine obstrukcine plaučių liga (LOPL) ir širdies bei kraujagyslių ligomis – pagrindine mirties priežastimi visame pasaulyje ir Lietuvoje – tačiau nuodingų dūmų traukimo į plaučius […]

Lai nešokiruoja skaitytojų šio straipsnio nuotraukos – jos ne iš siaubo filmo. Tai – realybė. Taip „patraukliai“ atrodyti, save žaloti ir savo gyvybę pasmerkti fiziniam, moraliniam bei psichologiniam skausmui pasirenkama laisva valia. Ko trūksta žmogui, kad apsispręstų kvaišalais naikinti savo gyvenimą? Gal informacijos apie kvaišalais naikinamus žmonių gyvenimus ir žmogiškąją išvaizdą, kurios neatsiejama dalis yra […]

Dantų ėduonis yra dažniausia vaikų liga išsivysčiusiose šalyse. Vidutiniškai apie 40 % vaikų dantų ėduonis prasideda dar ikimokykliniame amžiuje. Vaikų dantų ėduonis yra rimta problema, nes dantų ligos yra betarpiškai susijusios su sveikata apskritai: didina cukraligės, širdies ligų ir kt. riziką. Dėl dantų ėduonies dantų skausmą kenčiantiems vaikams natūraliai tenka ir dažniau praleisti pamokas, prastėja […]

Buvę Covid-19 viruso sukeltos pandemijos ribojimai jau nebestabdo lėktuvų skrydžių. Tad sugrįžta buvusi odontologinio turizmo („dental tourism“) tendencija, ir europiečiai vis dažniau atkeliauja į Rytų Europos šalis. Šios šalys – suprantama, ir Lietuva – vis dar atsilieka nuo Vakarų šalių atlyginimų vidurkiu, todėl kai kurių paslaugų kainos, tarp jų – ir odontologijos – yra žemos, […]

Norint palaikyti gerą burnos higieną ir bendrą sveikatą, labai svarbu rasti veiksmingą burnos (dantų) priežiūrą. Svarbu rasti paslaugų teikėją, kuriuo galite pasitikėti ir kuris suteiks jums geriausią įmanomą priežiūrą. Šiame straipsnyje apžvelgsime, kaip rasti veiksmingą burnos priežiūros paslaugų teikėją ir į ką atkreipti dėmesį jį renkantis. Taip pat panagrinėsime kai kurias dažniausiai pasitaikančias burnos priežiūros […]

  Nusprendę įsigyti burnos irigatorių susidursite su nemaža pasiūla, tad teks apsispręsti, koks variantas yra geriausias Jums. . Waterpik – mėgiami pelnytai Waterpik burnos irigatorius drąsiai galite tituluoti vienais iš populiariausių. Nenuostabu, aukšta kokybė, itin paprastas naudojimas ir puikus rezultatas masina juos išbandyti, o išbandžius nebepaleisti. Waterpik irigatoriai labai lengvai pašalina dantų ir dantenų apnašas, […]

  „Visi ant 4“ (All-on-4) yra moderni, originali „Nobel Biocare“ patentuota bedančių žandikaulių dantų implantavimo sistema, sukurta 1998 m. žymaus portugalų odontologo prof. Paulo Malo. „Visi ant 4“ sistema yra plačiau naudojamas abiejų žandikaulių dantų implantavimo metodas, patvirtintas moksliniais klinikiniais tyrimais ir sėkmingai taikomas viso pasaulio pacientams. Kauno odontologijos klinikos „Angitia“ vadovas, implantuojantis odontologas Mindaugas […]

Gydytojams
Pacientams