Odontologai: pabrangus gydymui dantys dažniau bus tiesiog raunami

Neseniai sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtinta nauja apmokėjimo už antrinio ir tretinio lygio odontologijos paslaugas tvarka. Pagal ją specialių žinių reikalaujantis nemokomas dantų gydymas viešose gydymo įstaigose išnyksta. Tai reiškia, kad nemokamai vis dar bus galima užplombuoti tik paprastą skylutę ar pagydyti nesudėtingą kanalą. Tuo tarpu už sudėtingesnes dantų ligas, kurios Lietuvoje itin paplitusios tarp pagyvenusių žmonių, teks susimokėti.

 

Valstybės nustatytas įkainis nepadengia įstaigų išlaidų

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovų teigimu, nauja apmokėjimo už odontologijos paslaugas tvarka buvo parengta, nes gydytojų odontologų specialistų konsultacijas teikiančios įstaigos patiria dideles išlaidas. Mat iki šiol buvo mokama už vieną konsultaciją net tuo atveju, jei pacientas pas gydytoją dėl tos pačios bėdos apsilankydavo ne vieną kartą.

„Teritorinių ligonių kasų mokama bazinė konsultacijos kaina dažnai nepadengia visų odontologinių procedūrų teikimo sąnaudų, ypač jei pacientas apsilankė ne vieną, o du ar tris kartus. Gydytojo odontologo specialisto konsultacija yra brangi: tiriamieji, gydomieji, manipuliaciniai veiksmai, diagnozės nustatymas ir pilnas danties ar burnos ligų gydymas yra teikiami tik įstaigoje, dalyvaujant sveikatos priežiūros specialistų komandai, naudojant brangias odontologines medžiagas, medikamentus, vienkartines priemones“, – argumentavo SAM atstovai.

 

 

Kanalo tvarkymas – 300 Lt, karūnėlė – 1000 Lt

Su tokiu sprendimu sutinka ne visi sveikatos apsaugos sistemos atstovai. Pasigirsta nuomonių, kad susiaurinus odontologijos specialisto konsultacijos sampratą paslaugos daug kam taps neįkandamos.

Taip nutiks, nes nemokama paslauga tebus gydytojo diagnozės nustatymas bei reikiami tyrimai. Tuo tarpu svarbiausias dalykas, dėl kurio ateinama pas odontologą, – gydymas bus apmokestinamas.

 

Taigi vieno sudėtingo kanalo sutvarkymas gali kainuoti iki 300 litų, o jei reikia tvarkyti du kanalus ir dar bandyti dėti karūnėlę, kaina gali išaugti ir iki 1000 litų.

 

Ar gali sau tai leisti pensininkas arba minimalų atlyginimą gaunantis žmogus? Taigi specializuota pagalba paprastam žmogui esą bus sunkiai prieinama.

 

Gresia bedantystė

Anot Odontologų rūmų Tarybos pirmininko pavaduotojos doc. dr. Anastazijos Tutkuvienės, Odontologų rūmai naująją tvarką taip pat vertina nevienareikšmiai.

Anastazija Tutkuvienė
© Asmeninio archyvo nuotr.

 

„Viena vertus, iki šiol buvę įkainiai tikrai neatitiko tikrovės – nei įdėto darbo, nei sąnaudų. Kažką daryti reikėjo, nes įstaigos patyrė nuostolius. Tačiau šiuo atveju labiausiai nuskriausti lieka pacientai. Turint omeny, kad žmonių sergamumas burnos ligomis labai didelis, iš tiesų baisu, kad padaugės komplikuotų ligos formų, ir, žinoma, plis bedantystė. Mat žmonės bus priversti už daug ką susimokėti, o pinigų jie neturi. Juk daugiausiai sudėtingų problemų su dantimis turi pagyvenę žmonės – patys nemokiausi mūsų piliečiai. Tuo tarpu tie, kurie turi pinigų, ir dabar gydėsi privačiose klinikose“, – teigė pašnekovė.Už procedūrų metu naudojamas vienkartines ir plombines medžiagas pacientai neprivačiose poliklinikose moka jau nuo 2008 m. Už gydytojų darbą iki šiol mokėdavo ligonių kasos. Pavyzdžiui, antrinio lygio specialisto konsultacija buvo įvertinta 42 balais (apie 37,5 Lt), tretinio lygio – 95 balais (apie 84,3 Lt). Į šią sumą įėjo ir gydytojo pagalbininko darbo apmokėjimas.

 

„Dabar, kai pacientams teks mokėti praktiškai už visus gydomuosius veiksmus, mano manymu, kaina jiems pakils daugiau nei 50 proc. Be to, gali būti painiavos su įkainiais, nes viena įstaiga skaičiuos pagal savo galimybes, kita – pagal savo, kadangi nėra reglamentuota, kaip tuos įkainius reikia susidėlioti. Darbo įvertinimas – labai subjektyvus dalykas“, – svarstė A. Tutkuvienė.

 

Anot jos, valstybės apmokamų paslaugų sąraše iš esmės liko tik į paprasto odontologo kompetenciją įeinančios paslaugos, tuo tarpu specialistų paslaugos, pavyzdžiui, pagydyti labai sudėtingą kanalą arba iš naujo gydyti dar sovietmečiu ne itin geromis medžiagomis plombuotą dantį, jau mokamos.

„Už paprastą plombavimą mokėti nereikės, taip pat ir už paprasto kanalo gydymą, ką padaryti gali paprastas odontologas, bet jei liga užleista ar susikomplikavusi, pirmo lygio odontologai be specialisto pagalbos neišsiverčia. Tokiam gydymui reikia sudėtingos įrangos, žinių, patirties. Todėl pacientui lieka paprastas pasirinkimas – arba mokėti didžiulius pinigus, arba šalinti dantį. Taip pat reikėtų paminėti ir parodontozę, kuri Lietuvoje pakankamai paplitusi, o jos gydymas yra brangus“, – sakė medikė.

 

Gelbėtų profilaktika, bet įpročius keisti sunku

Taigi apsaugoti nuo didelių išlaidų dantims gali tik dažni profilaktiniai patikrinimai ir burnos higiena, apie kurią jau seniai kalba specialistai.

„Žmonės, kurių įpročiai jau susiformavę, sunkiai pasikeis, jų jau laukia liūdna ateitis, bet vaikus galima išmokyti valytis dantis, ir tuo turėtų pasirūpinti tėvai. Šiaip ar taip, valstybei po kažkiek metų teks didinti skiriamas lėšas dantų protezavimui. Taigi dabar labai sunku pasakyti, kiek bus sutaupyta, nes daugės bedančių, o valstybė finansuoja dantų protezavimą. Šiai sričiai pinigų, ko gera, reikės daugiau nei įkainiui padidinti. Teko kalbėtis su rajonų odontologais. Jie pasakojo, kad kai kuriems žmonėms didžiulė problema sumokėti 15 ar 20 litų už medžiagas, o ką jau kalbėti, kai teks mokėti ir už gydymą. Juk dažnai antrinio ir tretinio lygio specialistų klientai ir yra nemokūs pagyvenę žmonės“, – sakė pašnekovė.

 

Anot A. Tutkuvienės, užuot permetus finansinę naštą pacientams, galbūt reikėjo pasvarstyti apie odontologų konsultacijos įkainio didinimą, jei konsultacijos metu atliekamos tam tikros manipuliacijos. Tokie įkainiai taikomi kai kurių specialybių medikams. Tačiau tam valstybės biudžete reikėtų rasti papildomų lėšų.

 

Odontologinės paslaugos poliklinikose labai populiarėja

Tuo tarpu tiek poliklinikos, tiek antrinio ir tretinio lygio įstaigos didelės bėdos dėl naujos apmokėjimo tvarkos nemato. Anot Vilniaus Antakalnio poliklinikos Odontologijos skyriaus vedėjos Laimos Kezienės, poliklinikoje dirba tik bendrosios praktikos odontologai – apmokėjimo tvarka už jų paslaugas nesikeičia, t. y. pacientams ir toliau reikės susimokėti tik už medžiagas ir vienkartines priemones, kurios nėra brangios – plomba gali kainuoti vos keliolika litų.


© Asmeninio archyvo nuotr.

Medikė tvirtino, kad odontologų paslaugų paklausa poliklinikoje labai didelė. Norint pakliūti pas gydytoją, dėl didelių pacientų srautų paprastai tenka laukti apie mėnesį.

 

„Mūsų pacientai labai įvairūs – nuo studentų iki dirbančių žmonių, nuo vaikų iki pensininkų. Nuolat ateina visai naujų pacientų, kurie išbando paslaugą, ypač jaunimo, – ir ne todėl, kad jie neturi galimybių eiti į privatų kabinetą: odontologinių paslaugų lygis pas mus tikrai aukštas, o kaina – kur kas mažesnė nei privačiame sektoriuje. Šiandieninė mūsų įranga – tokia pati, kaip privačiuose kabinetuose, medžiagos – taip pat, tik mes jas galime pasiūlyti pigiau, kadangi jos perkamos per viešuosius konkursus, nėra antkainio, kurį uždeda privatininkai. Nuostata, kad poliklinikose medžiagos yra prastesnės kokybės, šiuo metu jau pasenęs stereotipas. Mes galime pasiūlyti pacientui jų net keturių rūšių – nuo visai paprastų iki naudojamų estetiniam plombavimui. Taigi žmogus gali rinktis pagal savo finansines galimybes“, – pasakojo L. Kezienė.

 

Žalgirio klinikos, į kurią pacientai jau kreipiasi antrinių ir tretinių paslaugų, medikai pasidžiaugė, kad pagaliau apmokėjimo tvarka už paslaugas buvo reglamentuota – dėl to kils mažiau konfliktinių situacijų, kai pacientai prašomi primokėti už paslaugas, už kurias neįstengia sumokėti pati valstybė. Ne paslaptis, priemokos egzistuoja daugelyje sveikatos priežiūros sričių.

 

Šaltinis: Delfi.lt

http://www.delfi.lt/news/daily/Health/odontologai-pabrangus-gydymui-dantys-dazniau-bus-tiesiog-raunami.d?id=59012333

Kiti panašūs įrašai

  „Visi ant 4“ (All-on-4) yra moderni, originali „Nobel Biocare“ patentuota bedančių žandikaulių dantų implantavimo sistema, sukurta 1998 m. žymaus portugalų odontologo prof. Paulo Malo. „Visi ant 4“ sistema yra plačiau naudojamas abiejų žandikaulių dantų implantavimo metodas, patvirtintas moksliniais klinikiniais tyrimais ir sėkmingai taikomas viso pasaulio pacientams. Kauno odontologijos klinikos „Angitia“ vadovas, implantuojantis odontologas Mindaugas […]

Kokie tobuli bebūtų šiandien atkuriamosios odontologijos pasiekimai, svarbu įsidėmėti, kad dar didesnė vertybė yra nuosavi dantys. Jų vertė ir svarba aiškėja, o sveikatos ir socialinės problemos patiriamos tik šį savo brangų turtą – nuolatinius dantis – negrįžtamai praradus. Dantų ligų prevencija Kauno odontologijos klinikoje „Angitia“ – tai kruopšti odontologo profilaktinė apžiūra ir profesionali burnos higiena, […]

Radiologiniai ištyrimai skaitmeninių rentgeno aparatų pagalba yra šiuolaikinės lanksčios ir pažangios odontologinės diagnostikos dalis. Gautą skaitmeninės rentgeno nuotraukos vaizdą odontologas tuoj pat mato kompiuterio ekrane ir gali analizuoti specializuotomis kompiuterio programomis. Modernūs radiologiniai tyrimai padeda aptikti dantų ir dantenų ligas bei įvairias problemas sunkiai pasiekiamose vietose arba tik pradinėse vystymosi stadijose, kai neįmanoma pastebėti plika […]

Ar įmanoma įsivaizduoti didžiųjų žiemos švenčių – šv. Kalėdų ir Naujųjų metų – džiaugsmą be šypsenos, o šypseną – be sveikų baltų dantų? Išsaugoti visą gyvenimą visus nuosavus dantis be odontologo pagalbos – šiais laikais itin retas reiškinys. Dantų būklė tiesiogiai susieta su tinkama jų priežiūra ir gyvenimo būdu. Šie įgūdžiai suformuojami vaikystėje. Vaikų dantų […]

Jeigu pradėjote nešioti specialius išimamus protezus, pradžioje galite susidurti su tokiais veiksniais kaip pasunkėjęs kramtymas, kalbėjimas, gali padidėti seilėtekis ar varginti nemalonus šleikštulys. Kiekvienam tai reiškiasi individualiai. Nuolat nešiodami protezus, priprasite prie jų jau po 2–3 savaičių ir daugiau nebereikės patirti jokio vargo. Tais atvejais, kuomet įdėti protezai yra per daug nepatogūs ar netgi kelia […]

       Ne jokia naujiena, kad vaikų odontologai sunerimę dėl labai prastos vaikų dantų būklės, o ypač – dėl dantų ėduonies beveik masiškai pažeistų ikimokyklinio amžiaus vaikų dantų. Įvairių šaltinių duomenimis, pastaraisiais metais skelbiami tokie iškalbingi skaičiai: apie 68 proc. trimečių ir 95 proc. šešiamečių Lietuvos vaikų turi pažeistus dantų ėduonies dantukus. Esminė vaiko pozityvaus […]

Laikas ir amžius netolygiai gelsvina visus dantis. Tačiau naujausios balinimo technologijos bei medžiagos ir Kauno odontologijos klinikos „Angitia“ patyrę specialistai sugrąžina ne tik natūralų prigimtinį dantų baltumą, bet ir siekia paties balčiausio kiekvieno žmogaus dantų atspalvio. Tas siekiamas baltumas yra labai individualus, priklausomai nuo dantų atspalvio ir kiek kiekvieno paciento dantys imlūs balinamosioms medžiagoms. Odontologijos […]


Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/renginiai/event-widget.php on line 67

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/kliniku-widget/kliniku-widget.php on line 62

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/kliniku akcijos/kliniku-akcijos-widget.php on line 61

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/prekiu akcijos/prekiu-akcijos-widget.php on line 61

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/akcijos2/sales-widget.php on line 61

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: firstPopUp in /home/live/public_html/wp-content/themes/odontologas/footer.php on line 79
Gydytojams
Pacientams