Dantų būklė – jų priežiūros ir gyvenimo būdo rezultatas

Ar įmanoma įsivaizduoti didžiųjų žiemos švenčių – šv. Kalėdų ir Naujųjų metų – džiaugsmą be šypsenos, o šypseną – be sveikų baltų dantų? Išsaugoti visą gyvenimą visus nuosavus dantis be odontologo pagalbos – šiais laikais itin retas reiškinys. Dantų būklė tiesiogiai susieta su tinkama jų priežiūra ir gyvenimo būdu. Šie įgūdžiai suformuojami vaikystėje.

Vaikų dantų būklės situacija Lietuvoje

Kad ir kaip netikėtai nuskambėtų, tačiau pagerėjus pragyvenimo lygiui, vaikų ir suaugusiųjų dantų būklė prastėja. Kasdien spartėjant gyvenimo tempui, daliai dirbančiųjų ar užsiėmusiųjų savo verslais vis mažiau lieka laiko ir dėmesio savo bei savo vaikų sveikatai, o ypač – dantų būklei ir priežiūrai.

Dantų ėduonies pažeistus dantis atkurti sudėtingiau, nei išsaugoti sveikus

Kai kurių šaltinių duomenimis, maždaug nuo 2012 m. ikimokyklinio amžiaus vaikai su pažeistais dantų ėduonies, arba karieso, dantimis, sudaro apie 90 %, ir šia bloga statistika Lietuva smarkiai lenkia ir ES vidurkį, ir kitas šalis. Pvz., Švedijoje tokio pat amžiaus vaikų su pažeistais dantimis yra tik apie 10%.

Apie 75 % trimečių vaikų dantys jau yra pažeisti dantų ėduonies, arba karieso, o šešiamečių vaikų tarpe dantų ėduonis paplitęs dar labiau – iki 94%.

Paauglių dantų situacija ne ką geresnė – apie 85 % 12 m. vaikų yra su karieso pažeistais dantimis, o penkiolikmečių, išsaugojusių sveikus nuolatinius dantis, galima sakyti, pasitaiko atskiri atvejai.

Negydomų dantų pavojai

Suaugusiųjų dantų priežiūros įgūdžiai formuojami nuo ankstyvos vaikystės – su tuo ir susieta suaugusiųjų dantų būklė. Todėl į gendančius vaikų dantis – tiek pieninius, tiek nuolatinius ­– negalima „numoti ranka“. Nuo vaikų pieninių dantų būklės tiesiogiai priklauso ir nuolatinių dantų užuomazgų vieta ir būklė, ir kaip taisyklingai ar ne tie nuolatiniai dantys išdygs.

Besiformuojančios nuolatinių dantų užuomazgos po pieniniais dantimis

Vaikų pieninius dantis būtina išsaugoti sveikus arba nors laiku suplombuotus, kol nuolatinių dantų užuomazgų keliami, pieniniai dantys atsipalaiduos natūraliai, ir vaikų odontologas padės juos pašalinti. Nuolatinių dantų užuomazgų vystymuisi bei taisyklingam dantų dygimui nepalanku, jeigu sugedę pieniniai dantys negydomi ir pašalinami per anksti arba per vėlai.

Dantų sveikatos svarba visam organizmui

Dantys, kaip ir bet kuri kita kūno dalis, nėra izoliuoti nuo viso organizmo, ir taip nebūna, kad viena kūno dalis serga, o žmogus jaučiasi visiškai sveikas.

Kol dantis dar nesukelia skausmo, dalis žmonių tarsi toleruoja ne tik savo pačių, bet ir savo vaikų progresuojančias dantų bei dantenų ligas, o kitų organų sutrikimų visiškai nesieja su tikrąja galima priežastimi – iš negydomų dantų patekusia infekcija.

Dėl nevalomų kietųjų dantų apnašų galima prarasti sveikatą ir dantis

 Iš danties arba dantenų uždegiminio židinio patogeniniai mikrobai kraujotakos sistema cirkuliuoja po visą organizmą ir, įsikūrę silpnesnėse organizmo vietose, pažeidžia atskirus organus arba jų sistemas.

Nesugydžius dantų ir nepašalinus infekcijos, galima ilgai gydyti sutrikdytos sveikatos simptomus, paliekant galimybę progresuoti priežasčiai – netrukdomai plisti po visą organizmą negydomų dantų infekcijai ir atakuoti silpniausias organizmo vietas.

Dantų infekcijos židinys yra tikra „pagalba“ kitų ligų sukėlėjams. Organizmą silpnina bet kuri infekcija, o žmogaus imuninė sistema, kiek galėdama, su ja kovoja.

Jeigu patogeninių mikrobų ataka stipri – žmogaus, o ypač vaiko, organizmas, neatlaikęs nelygios kovos, suserga. Neprižiūrėti ir laiku negydomi dantys prarandami savo ruožtu.

Tinkamos dantų priežiūros ir profesionalios burnos higienos svarba

Dantų nepriežiūra ir laiku neatlikta profesionali higiena – dažna dantų praradimo priežastis. Kauno odontologijos klinika „Angitia“ siūlo neužmiršti šios elementarios tiesos ir atsakingai ugdyti savo vaikų dantų priežiūros įgūdžius savo pačių pavyzdžiu. Prireikus profesionalios dantų priežiūros pagalbos –- mielai padeda „Angitia“ burnos higienistė Gabija Babrauskaitė.

Reguliari burnos higiena – sveikų dantų išsaugojimo esminė sąlyga

Esminiai burnos higienos etapai Kauno odontologijos klinikoje UAB „Angitia“

  • Kietosios apnašos (dantų akmenys) nuvalomi ultragarsiniu skaleriu
  • Minkštosios patamsėjusios apnašos nupučiamos oro, vandens ir sodos miltelių srove
  • Dantys kruopščiai nupoliruojami, kad lygus jų paviršius būtų lengviau valomas ir „nekibtų“ apnašos.

Šiais burnos higienos privalumais įsitikinsite iškart:

  • Vizitas neužima daug laiko
  • Procedūros metu galite atsipalaiduoti – jokių nemalonių pojūčių
  • Individualiai parenkamos higienos priemonės ir tinkamiausi dantų priežiūros būdai
  • Po burnos higienos procedūros dantys tarsi palengvėja, jaučiama nuostabi burnos švara ir gaiva.
  • Burnos higienistė, įvertinusi individualų dantų imlumą apnašoms paskiria reguliarų burnos higienos procedūros dažnumą. Optimalu atlikti burnos higieną du kartus per metus.

www.angitia.lt

 

Kiti panašūs įrašai

. Kiekvienų metų trečiąjį lapkričio ketvirtadienį minima Tarptautinė nerūkymo diena. Jos tikslas –  visiems priminti rūkymo žalą žmogaus organams, įskaitant ir  dantis. Nors rūkymo žala dažniausiai asocijuojasi su plaučių vėžiu, lėtine obstrukcine plaučių liga (LOPL) ir širdies bei kraujagyslių ligomis – pagrindine mirties priežastimi visame pasaulyje ir Lietuvoje – tačiau nuodingų dūmų traukimo į plaučius […]

Lai nešokiruoja skaitytojų šio straipsnio nuotraukos – jos ne iš siaubo filmo. Tai – realybė. Taip „patraukliai“ atrodyti, save žaloti ir savo gyvybę pasmerkti fiziniam, moraliniam bei psichologiniam skausmui pasirenkama laisva valia. Ko trūksta žmogui, kad apsispręstų kvaišalais naikinti savo gyvenimą? Gal informacijos apie kvaišalais naikinamus žmonių gyvenimus ir žmogiškąją išvaizdą, kurios neatsiejama dalis yra […]

Dantų ėduonis yra dažniausia vaikų liga išsivysčiusiose šalyse. Vidutiniškai apie 40 % vaikų dantų ėduonis prasideda dar ikimokykliniame amžiuje. Vaikų dantų ėduonis yra rimta problema, nes dantų ligos yra betarpiškai susijusios su sveikata apskritai: didina cukraligės, širdies ligų ir kt. riziką. Dėl dantų ėduonies dantų skausmą kenčiantiems vaikams natūraliai tenka ir dažniau praleisti pamokas, prastėja […]

Buvę Covid-19 viruso sukeltos pandemijos ribojimai jau nebestabdo lėktuvų skrydžių. Tad sugrįžta buvusi odontologinio turizmo („dental tourism“) tendencija, ir europiečiai vis dažniau atkeliauja į Rytų Europos šalis. Šios šalys – suprantama, ir Lietuva – vis dar atsilieka nuo Vakarų šalių atlyginimų vidurkiu, todėl kai kurių paslaugų kainos, tarp jų – ir odontologijos – yra žemos, […]

Norint palaikyti gerą burnos higieną ir bendrą sveikatą, labai svarbu rasti veiksmingą burnos (dantų) priežiūrą. Svarbu rasti paslaugų teikėją, kuriuo galite pasitikėti ir kuris suteiks jums geriausią įmanomą priežiūrą. Šiame straipsnyje apžvelgsime, kaip rasti veiksmingą burnos priežiūros paslaugų teikėją ir į ką atkreipti dėmesį jį renkantis. Taip pat panagrinėsime kai kurias dažniausiai pasitaikančias burnos priežiūros […]

  Nusprendę įsigyti burnos irigatorių susidursite su nemaža pasiūla, tad teks apsispręsti, koks variantas yra geriausias Jums. . Waterpik – mėgiami pelnytai Waterpik burnos irigatorius drąsiai galite tituluoti vienais iš populiariausių. Nenuostabu, aukšta kokybė, itin paprastas naudojimas ir puikus rezultatas masina juos išbandyti, o išbandžius nebepaleisti. Waterpik irigatoriai labai lengvai pašalina dantų ir dantenų apnašas, […]

  „Visi ant 4“ (All-on-4) yra moderni, originali „Nobel Biocare“ patentuota bedančių žandikaulių dantų implantavimo sistema, sukurta 1998 m. žymaus portugalų odontologo prof. Paulo Malo. „Visi ant 4“ sistema yra plačiau naudojamas abiejų žandikaulių dantų implantavimo metodas, patvirtintas moksliniais klinikiniais tyrimais ir sėkmingai taikomas viso pasaulio pacientams. Kauno odontologijos klinikos „Angitia“ vadovas, implantuojantis odontologas Mindaugas […]

Gydytojams
Pacientams