Žindymas ir dantų ėduonis

PASAULIO MOKSLININKAI APIE ŽINDYMĄ IR ĖDUONĮ

Lietuvoje dažnai vartojamas terminas „buteliuko“ ėduonis, kurio priežastimi dažniausiai laikomas maitinimas naktį dirbtiniu maistu. Pasigirsta kaltinimų, kad toks pat žalingas gali būti ir naktinis žindymas. Deja, tai tik klaidinga ir daug žalos atnešanti termino interpretacija.

 

Kai kurie tyrėjai ir sveikatos apsaugos darbuotojai, įsitikinę, kad žindymas didina kūdikių dantų ėduonies riziką, rekomenduodavo kūdikius atjunkyti vos prasikalus pirmam pieniniam dantukui. Iki 1996 m. tokia pati buvo ir Amerikos vaikų odontologų akademijos pozicija. Tačiau naujausi tyrimai privertė pakeisti oficialią JAV institucijų poziciją: žindymas nedidina dantų ėduonies rizikos kūdikiams.

 

 

Ką sako mokslininkai?

 

Dar 1999m. dr. Erickson‘as straipsnį apie žindymą ir dantų ėduonį baigė sakiniu – „ motinos pienas neturi dantų ėduonį sukeliančių savybių“. Šio straipsnio autoriaus ir jo kolegų atliktas tyrimas atskleidė, kad kai kurie pieno mišiniai tirpdo dantų emalį ir sukelia dantų ėduonį kartu pakenkdami ir gilesniems dantų sluoksniams. Žindant didžioji ištekančio pieno dalis patenka tiesiai į ryklę, tuo tarpu dirbtinai maitinant buteliuko turinys pirmiausiai patenka į burną. Galima sakyti, kad vaiko dantukai tarsi mirksta pieno mišinio „baseine“. Pieno mišinį nurijus, jo likučiais pasidengę dantukai tampa labiau pažeidžiami dantų ėduonį sukeliančių bakterijų.

 

Ne mažai mokslininkų ieškojo reikšmingų ryšių tarp žindymo ir dantų ėduonies. Tačiau 1998 m. buvo prieita prie išvados, jog ankstesnių tyrimų rezultatai prieštaringi, o tyrimo metodai dažnai netikslūs. Tad nėra pakankamai patikimų įrodymų žindymo ir dantų ėduonies ryšiui patvirtinti.

 

Pastarąjį dešimtmetį atlikta daugybė įdomių tyrimų nagrinėjančių šių dviejų reiškinių ryšį. Vieno iš jų metu atskleista, jog žindžius vaiką bent 40 dienų galima pristabdyti vaikų „buteliuko ėduonies“ vystymąsi. Tyrimai su žiurkėmis parodė, jog žiurkių jauniklių, gavusių žiurkių pieną kaip vienintelį maistą, dantų ėduonis nepakenkė, priešingai nei maistui gavusių tik vandens arba pieno ir cukraus tirpalus. Laboratoriškai nustatyta, kad motinos pienas gali grąžinti mineralus į dantų emalį, iš kurio dirbtiniu būdu jie buvo pašalinti. Keletas motinos pieno sudedamųjų dalių turi tiesioginį apsauginį poveikį prieš Streptococcus mutans – dantų ėduonį sukeliančias bakterijas. Tai imunoglobulinai A ir G . Jie sulėtina šių streptokokų augimą. O motinos piene esantis laktoferinas lengvai nugali Str. mutans.

 

 

Ėduonis – užkrečiama liga

 

Šiuo metu manoma, kad ėduonį sukeliančias bakterijas kūdikiui gali perduoti tėvai ar kiti globėjai, draugai ir kt.bakterijų nešiotojai. Nešiotoju gali būti kiekvienas asmuo, dažnai sergantis bakterinėmis dantų bei dantenų ligomis, turintis ėduonies pažeistų, negydytų dantų.

 

Buvo prieita prie išvados, kad ėduonis yra infekcinė užkrečiama liga, dažniausiai sukeliama Streptococcus mutans bakterijų. Ką tik gimusio naujagimio burna yra praktiškai sterili. Joje nėra ėduonį sukeliančių bakterijų. Šias bakterijas naujagimis įgyja, jomis apsikrečia tam tikru savo gyvenimo tarpsniu. Į kūdikio burną šis mikroorganizmas gali patekti daugeliu skirtingų būdų – bučiuojant kūdikį, naudojant tą patį šaukštą, apčiulpiant kūdikio čiulptuką, kūdikiui žaidžiant su namiškių dantų šepetėliais ir kt. Kuo ilgesnį laiką ir dažniau trunka toks kontaktavimas su užkrato nešiotoju, tuo daugiau šių bakterijų susikaupia ant kūdikio dantukų. Nustatyta, jog kuo vėliau pirmieji dantys susitiks su šiuo mikroorganizmu, tuo mažesnė tikimybė, kad išsivystys ėduonis. Burnoje jau apsigyvenus šiai bakterijai, lemiamas veiksnys ėduonies atsiradimui – suvalgomo maisto, kuriame gausu cukraus, dažnis.

 

 

Motinos pieno cukrus neįkandamas mikrobams

 

Laktozė yra pieno „cukrus“. Ją sudaro du komponentai – gliukozė ir galaktozė. Kai kurie autoriai tvirtina, kad motinos pienas dėl jame esančios laktozės turi tokias pačias ėduonį sukeliančias savybes, kaip ir bet kuris kitas cukraus tirpalas buteliuke. Tačiau laktozė motinos piene yra apsaugota antibakterinių ir fermentinių komponentų. O ją skaidantis fermentas laktazė yra veikli ne kūdikio burnoje, bet žarnyne.

 

Šiuo metu pasaulyje žinoma 4640 žinduolių rūšių. Žmonės yra viena iš jų. Ar nekeista, kad tik žmonių „jaunikliai“ turi ėduonies pakenktus pieninius dantis? Ar tai turėtų reikšti, kad moterų pienas yra prastesnis nei VISŲ kitų žinduolių rūšių patelių? Laukiniai žinduoliai itin retai turi ėduonies pakenktus pieninius dantis. Tačiau naminiams gyvūnams ši problema pasitaiko dažniau, bet paprastai taip nutinka, nes jie gauna žmonių maisto. Visi žinduoliai žindo savo jauniklius. Laktozės yra beveik visų jų piene. Žinduoliai žemėje gyvena apie 2 – 4 milijonus metų. Moderniojo Homo Sapiens „era“ prasidėjo prieš 30 000 – 35 000 metų. Dantų ėduonis pradėjo kelti rūpesčius dar vėliau – tik prieš 8000 – 10 000 metų. Antropologai mano, kad ėduonies atsiradimas susijęs pirmiausiai su kultivuojamų javų auginimo pradžia. Kai kurie iš jų yra dar kategoriškesni ir teigia, kad būtų tiesiog „evoliucinė savižudybė“, jei motinos pienas sukeltų dantų ėduonį.

 

Pasigirdus nuomonei, kad ėduonį sukeliančios bakterijos gali būti nepajėgios suskaidyti pagrindinio motinos pieno cukraus – laktozės, taip lengvai kaip sacharozės (to cukraus, kuriuo paprastai saldiname visus savo patiekalus bei gėrimus), Gamtos istorijos institute Vašingtone buvo atliktas tyrimas: įvertinta apie 600 priešistorinių laikų žmonių kaukolių. Dauguma žindytų protėvių nesusidūrė su ėduonies problema. Jų dantų liekanose rastas tik minimalus ėduonies kiekis – vos 1,4 proc. Blogas sąkandis taip pat buvo retas radinys. Šių kaukolių gomurio skliautas platus, o dantų lankai dailios „U“ raidės formos. Geras lankų plotis ir taisyklinga forma svarbūs geram sąkandžiui susiformuoti. Antropologai mano, kad priešistorinių laikų žmonių vaikai būtų neišgyvenę dėl nesugebėjimo sukramtyti maisto, jei jie būtų netekę dantų taip dažnai kaip šiandien. Jų gyvybei būtų kilęs pavojus ir dėl infekcijos išplitimo atsiradus dantų ėduonies komplikacijai – pūliniui. Tačiau praeityje to nebuvo. Įdomiausia, kad fluoridu praturtintų dantų pastų jie taip pat neturėjo, o žindymas tuomet buvo vienintelis kūdikių maitinimo būdas.

 

 

Didžiausi dantukų priešai

 

Ne tik kūdikių mityba gali turėti įtakos dantų ėduonies išsivystymui. Žinoma, kad dantų ėduonies riziką didina keletas nepriklausomų faktorių. Siekiant išsiaiškinti, kodėl vaikas ar net kūdikis turi „sugedusius“ pieninius dantis, rekomenduojama išsami šių veiksnių analizė:

 

– CUKRUS. Cukraus suvartojimas yra pirminė dantų ėduonies priežastis. Cukraus, „plačiąja“ prasme, gausu ne tik saldžiuose pyragaičiuose ar sausainiuose, bet ir įvairiose sultyse, javainiuose, duonos gaminiuose, razinose ir kitame „sveikame“ maiste. Jo dedama ir į vaikams skirtų vaistų sirupus, tabletes ir kt. Svarbiausia ėduonies atsiradimui ne saldaus maisto kiekis, o jo vartojimo dažnis. Dantukams „sveikiau“, jei šokoladas bus suvalgytas visas iš karto, o ne po mažą gabaliuką visą dieną bus juo užkandžiaujama.

 

– MIKROORGANIZMAI. Kuo anksčiau kūdikis užsikrečia dantų ėduonį sukeliančiais mikroorganizmais, tuo didesnė tikimybė, kad ateityje jo dantukus pažeis ėduonis. Rizika didėja ir tada, kai ligos sukėlėjo kūdikio burnytėje prisikaupia labai daug. Tą nulemia dažnas kontaktas (bučiavimas, naudojimas tų pačių stalo įrankių ir pan.) su užkrato nešiotojais – žmonėmis, kurie dažnai serga bakterinėmis dantų bei dantenų ligomis, turi „skylučių“ dantyse.

 

– SEILIŲ TRŪKUMAS. Tai kserostomija arba burnos sausumas (nepakankamas seilių išsiskyrimas). Seilės apsaugo nuo ėduonies susidarymo mechaniškai nuplaudamos nuo dantų ligos sukėlėjus bei maisto likučius. Mažesnis seilių išsiskyrimas naktį, kvėpavimas per burną dėl užsikimšusios nosies, kvėpavimo takų obstrukcijos, padidėjusių tonzilių ar polipų išsausina burną ir dantys tampa labiau linkę gesti.

 

LIGOS. Mamos ar vaisiaus ligos bei stresai nėštumo metu taip pat turi įtakos. Motinos patiriami stresai, mažas pieno produktų suvartojimas, ligos bei antibiotikų vartojimas nėštumo metu taip pat turi įtakos tam, kad vaikučio dantukai tampa labiau pažeidžiami.

 

HIGIENA.– Prasta vaiko šeimos dantų ir bendra higiena kuria palankią terpę ėduonies atsiradimui. Reguliarus vaiko dantų valymas yra svarbi priemonė sauganti nuo dantukus nuo ėduonies. Žinoma geriausi šio įpročio pavyzdžiai ir mokytojai turėtų būti tėveliai.

 

GENETIKA.– Genetinių šeimos veiksnių įtaka ėduonies išsivystymui yra nedidelė, todėl ir vertinami jie tik tada, jei visos aukščiau išvardytos priežastys yra atmestos.

 

 

Žindymas vs. Dantų ėduonis: Išvados

 

  • Mūsų vienintelis kūrėjas sukūrė krūties pieną, kad būtų idealiu maistu 4640 žinduolių rūšių mažyliams. Visų žinduolių jaunikliai auga, vystosi ir klesti valgydami savo motinų pieną, o jų pieninių dantų ėduonis nepažeidžia. Vieninteliai žinduoliai, kurių jauniklių dantys pažeidžiami ėduonies, yra žmonės. Tačiau moterų pienas savo sudėtimi ir savybėmis nėra prastesnis nei visų kitų žinduolių.
  • Mokslinių tyrimų duomenys rodo, jog ryšio tarp žindymo ir dantų ėduonies nėra. Motinos pienas pats savaime kartu su laktoze jame nesukelia dantų ėduonies. Tačiau net ir išimtinai žindomi kūdikiai neįgyja „imuniteto“ nuo dantų ėduonies, nes jo atsiradimą lemia daugelis kitų faktorių.
  • Žindymas yra gyvybiškai svarbus visų žinduolių gerovei ir sveikatai – tiek jaunikliams, tiek jau suaugusiems individams. Krūties pienas turi daugybę moksliškai įrodytų privalumų burnos ir dantų sveikatai. Tai ir mažesnė dantų ėduonies rizika, blogo sąkandžio, prastos veido formos vystymosi tikimybė, o dėl to ir mažesnė knarkimo bei miego apnėjos rizika.
  • Aišku viena, jog medikų bei odontologų bendruomenės turėtų informuoti sveikatos apsaugos institucijas ir visuomenę apie žindymo įtaką burnos ir dantų sveikatai. Žindymas iš tiesų yra geriausia ir pigiausia kūdikio sveikatos „draudimo“ forma.

 

 

Parengta pagal: dr.B.Palmer. Breastfeeding and Infant Caries: No Connection.

VšĮ „PRADŽIŲ PRADŽIA“ savanorė, gydytoja – rezidentė Jolanta Vilkaitė, VU MF

Šaltinis: http://www.pradzia.org/

Kiti panašūs įrašai

Dažniausiai kasdieninėje praktikoje naudojams standartinis periodontalinis zondas. Pagrindinis jo trūkumas – nekontroliuojama zondavimo (paspaudimo) jėga. Dėl to procedūra tampa skausminga, o matavimai netikslūs. MŪSŲ klinikoje atliekamas tikslus ir neskausmingas periodontologinio paciento ištyrimas, nes naudojamas skaitmeninis periozondas. Šiuo periozondu atliekamas tikslus ir neskausmingas periodontalinių kišenių matavimas su tikslia 20 gr paspaudimo jėga. Skaitmeninio periozondo privalumai: Tikslus […]

Praėjusių metų gruodžio mėn. keletas Lietuvos bei kaimyninių užsienių šalių odontologų – implantologų sugrįžo iš svarbių mokymų, vykusių MALO klinikos mokymo centre Lisabonoje. Naujausia aktualia informacija bei vertinga praktine patirtimi apie bedančių žandikaulių dantų implantavimą „Visi ant 4“ metodika pasidalijo pats jos kūrėjas ir MALO klinikos steigėjas profesorius Paulo Malo.   Šioje 2017 m. gruodžio […]

Netinkamai prižiūrimi, apleisti ir negydomi dantys yra dosnūs pavojingų sveikatai mikrobų sankaupomis. Nustatyta, kad patogeniniai mikrobai, linkę migruoti į kitus žmogaus organus ar jų sistemas, ir ten sėkmingai įsikūrę, gali sukelti arba paaštrinti kitas įvairias ligas. Juk negydomas, dantų apnašų sukeltas dantenų uždegimas ir „dantenų kišenėse“ knibždančių mikrobų sankaupos bei dantų ėduonies „dėka“ supūliavę minkštieji […]

2017-ųjų spalio 21-oji tampa odontologijos pasiekimų istorijos dalimi ir žymi ribą tarp dantų implantavimo iki fantastiško „Trefoil“ išradimo ir po „Trefoil“. Ką reiškia ši nauja sąvoka, papildžiusi odontologijos žodyną ir atvėrusi daugeliui žmonių ženkliai palankesnes apatinio bedančio žandikaulio implantavimo galimybes? „Trefoil“ sistema yra naujausias dantų protezavimo technologijų žodis – „Nobel Biocare“ dantų implantų gamintojo sukurtas […]

  Registruokitės jau dabar! Ir galbūt Jūs būsite vienas iš laimingųjų, kuriam konkurso finalo metu aukščiausios kvalifikacijos specialistas atliks estetinio plombavimo procedūrą. Savo darbą puikiai išmanantys profesionalai suteiks galimybę džiaugtis nevaržoma, tobula ŠYPSENA! Anketą pildykite konkurso puslapyje: http://estetiko.lt/?page_id=120

Dantų protezai dažnai apipinami mitais – jie nepatogūs, nuolat krenta, o protezavimas naudojamas tik vyresnio amžiaus žmonėms. Vis dėlto medicinos ir odontologijos mokslas sparčiai žengia į priekį, todėl ir dantų protezai pasižymi visai skirtingomis savybėmis bei apima daug platesnę sąvoką nei anksčiau.

Vaikai ir saikingas saldumynų vartojimas: ar ši misija įmanoma? Šį klausimą užduoda palankaus sveikatai maisto technologė Raminta Bogušienė ir straipsnyje pateikia savo įžvalgas, kaip tėvams susidoroti su amžina saldumynų problema šeimoje. Praėjo laikai, kai cukraus pilni saldėsiai buvo vartojami tik didelių švenčių metu. Cukraus suvartojimas vis auga ir tapo kasdienės mitybos dalimi. Tie patys tėvai, […]


Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/renginiai/event-widget.php on line 67

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/kliniku-widget/kliniku-widget.php on line 62

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/kliniku akcijos/kliniku-akcijos-widget.php on line 61

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/prekiu akcijos/prekiu-akcijos-widget.php on line 61

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/akcijos2/sales-widget.php on line 61

Notice: Undefined index: firstPopUp in /home/live/public_html/wp-content/themes/odontologas/footer.php on line 78
Gydytojams
Pacientams