Toleruokime protinius dantis – juos galima panaudoti vietoje danties implantų

Pastaruoju metu plinta nuomonė, kad protiniai dantys tiesiog nereikalingi ir gali tik trukdyti, todėl juos „dėl šventos ramybės“ geriau išrauti. Realybė tokia, kad protiniai dantys gali ne tik netrukdyti, bet ir padėti.

Ar protinius dantis iš tikrųjų verta besąlygiškai šalinti, net jeigu jie netrukdo, kalbamės su Kauno odontologijos klinikos „Angitia“ ilgamečiu vadovu, implantuojančiu odontologu Mindaugu Gaučiu, turinčiu daugiau nei 20 metų dantų gydymo, rovimo bei atkūrimo patirties.

Taip, protiniai dantys yra padidintos rizikos ir nėra visiškai lygiaverčiai su kitais dantimis, tačiau nereiškia, kad turi būti besąlygiškai raunami, – konstatuoja iš savo ilgametės patirties odontologas pranešime spaudai. – Ar protinį dantį konkrečiu atveju būtina rauti, paaiškėja per 10 sek. jo apžiūros, tačiau rovimo priežastis galėčiau vardinti kelias valandas, – paaiškina daktaras M. Gaučys.

Svarbu įvertinti, kaip protiniai dantys stovi dantų lanke, kaip išdygę, ar tiesūs, ar turi pakankamai vietos, ar priešais protinį dantį yra kitas protinis antagonistas, kaip su juo kontaktuoja, kokia paties protinio danties būklė ir t. t… Jei abiejų žandikaulių protiniai dantys vienas priešais kitą išdygę tiesiai, gražiai ir taisyklingai auga, abu jie yra naudingi, nes perima nors ir nedidelę dalį kramtymo krūvio, šiek tiek tausodami kitus dantis.

Svarbiausia, kad protinį dantį galima panaudoti… vietoje danties implanto. Teisingai supratote, – yra tokia galimybė būtent sveikais protiniais dantimis pakeisti jau prarastus konkrečius krūminius dantis, – patikina  ilgametis „Angitia“  klinikos vadovas ir pasidalija savo patirtimi.

.
Taisyklingai išdygęs protinis dantis gali pakeisti prarastą krūminį dantį

Taisyklingai išdygusio sveiko protinio danties pagalba galima kompensuoti prarastą krūminį dantį, dažniausiai 6-ąjį, todėl šiuo atžvilgiu protinio danties vaidmuo yra neįkainojamas.

Krūminiai dantys, pradedant 6-uoju, dygsta 6 metų amžiaus vaikams pirmieji ir, kaip taisyklė, dažnai pirmieji genda, todėl dažniausiai pirmieji prarandami. Jei 6-ojo danties netenkama paauglystėje, kai dygsta 7 ir 8 dantys, jie su nedidele odontologo pagalba bei priežiūra nesunkiai persigrupuoja ir pasislenka į prarastojo vietą: 7-as dantukas užima prarastojo 6-ojo vietą, o protinis 8-as dantis dygsta vietoje 7-ojo.

Jei 6-as dantis prarandamas vėliau, kai 7 ir 8 dantys jau būna išdygę ir sveiki, tuomet ortodontas gali juos patraukti per vieną poziciją, ir 7-asis dantis tampa 6-uoju, o 8-asis protinis – 7-uoju. Šią dantų perstūmimo procedūrą geriausia atlikti iš karto, tik praradus 6-ąjį dantį.

Labiausiai dantys paslankūs ir lengviausiai persigrupuoja paauglystėje, kol dar dygsta. Dėkingas amžius yra iki 12 metų, kai galima tiksliausiai sustatyti dantukus į reikiamas vietas. Be to, vyresniame amžiuje prarasto danties vietoje gali būti patirpęs žandikaulio kaulas. Perstūmus dantukus, žandikaulio kaulas turi persiformuoti; jei kaulas pradėjęs nykti, – jau rizika.

.
Dantų pergrupavimas padeda apsaugoti žandikaulio kaulą nuo tirpimo ir išsaugoti kitus dantis

  • Be kitų šios procedūros rezultato privalumų, nelikus 8-o protinio danties įprastoje vietoje, praktiškai netirpsta žandikaulio kaulas. Praradus bet kuriuos kitus, ne protinius dantis, žandikaulio kaulas tirpsta.
  • Prarastojo 6-o vietoje atsiradus 7-ajam. o 7-jo – protiniam 8-ajam, nelieka tarp dantų tarpo, šalia kurio greičiau prarandami kaimyniniai dantys. Neturėdami atramos, jie linksta į tuščią ertmę, o viršutiniai dantys kramtymo metu juos dar paspaudžia, ir taip, palikus savieigai, pamažu nebelieka kaimyninių dantų. Net patys pacientai dažnai atvyksta, deja, jau patyrę, kad „iškritęs vienas dantis pasiima kitus“. Panašiai, kaip jurginų žiedlapiai: kol žydi visi, – visi ir laikosi. Tačiau užtenka vieną lapelį ištraukti, ir kiti pabirs labai greitai. Matyt, gamta mėgsta nedalomą visumą.

.
Kiti protinio danties privalumai

  • Nors protiniai dantys evoliucijos eigoje beveik praranda kramtymo funkciją dėl vis mažiau vartojamo kieto maisto, tačiau nereiškia, kad jie visiškai nedalyvauja kramtymo procese. Jei protiniai dantys tiesūs, taisyklingai išdygę, juos galima traktuoti beveik kaip lygiaverčius kitų krūminių dantų atžvilgiu. Turintiems protinius dantis siūlome pasižiūrėti veidrodyje, kiek liktų tuščio žandikaulio vietos, juos be priežasties išrovus. Nekalbant jau apie paties rovimo esmę – juk šalinama savo kūno dalis.
  • Praradus krūminius dantis, protiniai dantys praverčia ne tik kramtymui, bet pasitarnauja kaip atrama protezams. Šia galimybe džiaugiasi visi pacientai, išsaugoję protinius dantis ir tuo pačiu paneigę gandus, kad protiniai dantys yra neatspariausi ir krenta pirmiausiai. Jeigu protiniai dantys išdygę taip netaisyklingai, kad labai sudėtinga išvalyti, tad per laiką besikaupiančios bakterijos, apnašos bei dantų akmenys įveikia ir protinius dantis. Ne tik prastai prižiūrimus ir nemačiusius burnos higienos visus kitus dantis, – atkreipia dėmesį į šiuos elementarius dalykus daktaras.

Patyrusios daktaro Mindaugo Gaučio rankos jau trečią dešimtmetį patikimai dantis ir atkuria, ir nesugydomus profesionaliai be skausmo išrauna

Apibendrindamas ilgametę savo darbo patirtį, „Angitia“ odontologas Mindaugas Gaučys konstatuoja, kad protiniai dantys negali būti besąlygiškai raunami dėl paties rovimo fakto, neįsitikinus, ar jie ateityje gali labiau pakenkti, ar pagelbėti.

Jeigu protinis dantis yra jau nesugydomas, kelia pavojų kitų dantų būklei ir jį rauti būtina, – svarbu įsitikinti dar odontologo profesionalumu bei patirtimi. Nes dantų, o ypač – protinių, rovimas reikalauja ypatingo preciziškumo ir patirties. Ypač – jei dantis išaugęs kreivai, auga po kitu krūminiu dantimi arba jo šaknys susipynę su kito danties šaknimis. Ir, suprantama, svarbu kaimyninį sveiką dantį išsaugoti. Tai kita plati tema. Kiekvienu konkrečiu atveju probleminių dantų situaciją ir būtinybę rauti arba ne aptariame su pacientu, – konstatuoja patyręs dantis odontologas, per 3-iąjį savo darbo dešimtmetį daugeliui pacientų dantis implantais bei protezais  ir atkūręs, ir nesugydomus probleminius dantis profesionaliai išrovęs.

 

UAB „Angitia“
Tel. +370 37 32 32 65
Mob. tel. +370 699 057 58
El. paštas info@angitia.lt
www.angitia.lt
www.dantu-protezavimas.info
www.dantu-implantavims,info
www.dantu-implantai.info
FB angitiaklinika
Savanorių pr. 273, Kaunas

Kiti panašūs įrašai

Šiais laikais reklama siūlo visko daug. Ne išimtis ir dantų priežiūros priemonių gausi įvairovė, ir nė viena priemonė pati savaime nėra nei gera, nei bloga. Esmė – kas naudojama pagal paskirtį, dažniausiai yra labiau palanku, kas ne pagal paskirtį– labiau nepalanku. Kaip nepasiklysti papildomų dantų priežiūros priemonių įvairovėje, savo patirtimi dalijasi Kauno odontologijos klinikos „Angitia“ […]

Norint tapti profesionaliu bei konkurencingu savo srities specialistu, nebepakanka vien profesinių gebėjimų ar talento, būtinas ir visuomenės pripažinimas. Šiuolaikinė grožio ir estetikos rinka yra ypatingai reikli, todėl svarbi ne tik akademinė, bet ir papildoma veikla, kuri ugdo specialisto gebėjimus, padeda kurti naujas pažintis bei gali prisidėti prie sėkmingos specialisto karjeros. Viena iš galimybių, tai konkursas […]

Nacionalinė estetinės odontologijos akademija ketvirtus metus iš eilės organizuoja „Estetiko“ konkursą. Jo metu geriausi Lietuvos gydytojai odontologai turi galimybę pademonstruoti aukščiausio lygio meistriškumą estetinės odontologijos srityje, o pacientai – nemokamai susigrąžinti šypseną. Šiuo metu vyksta atrankų etapas: gydytojų odontologų bei pacientų. Finalinis konkurso etapas vyks gegužės 11 dieną odontologijos klinikoje „Neodenta“, kurioje bus išrinktas geriausias […]

Aštrėjant viso pasaulio gyventojų dantų problemoms, Pasaulio odontologų federacija (FDI) 2012 m. 100-ajame kongrese kovo 20-ąją paskelbė Pasauline burnos sveikatos diena. Nors šios svarbios dienos tikslas – atkreipti gyventojų dėmesį į tai, kad beveik visos dantų problemos kyla dėl prastos burnos higienos, – pats žinojimo faktas, deja, burnos sveikatos nepagerina. Laukiami rezultatai pasiekiami, pritaikius žinias […]

Kai kyla klausimas, ar dantis geriau rauti, ar taisyti, – siūlome atkreipti dėmesį, kad kalbama ne apie dramblių dantis, kurie gali ataugti 6 (šešis) kartus per visą šių žinduolių gyvenimą. Žmogui nuolatiniai dantys išdygsta vieną kartą visam gyvenimui, ir jų praradimas nėra natūrali žmogaus būklė, – konstatuoja Kauno odontologijos klinikos „Angitia“ ilgametis odontologas – implantologas […]

Šiais globalizacijos laikais, kai daugelis gyventojų nuolat keliauja po visą Žemės planetą, bet kurioje pasaulio šalyje gali iškilti savalaikės medicinos pagalbos poreikis.  Ne išimtis ir odontologija – planinis dantų gydymas bei atkūrimas ir netikėtos problemos. Kad Jūsų, taip laukiamų savo šalies gyventojų, dantų rūpesčiai netemdytų šypsenos, Jūsų paslaugoms, – ilgametė Kauno odontologijos klinika „Angitia“. Puikiai […]

     JŪSŲ ŠYPSENA GALI TAPTI SPINDINTI, KERINTI IR TEIKIANTI DAUGIAU PASITIKĖJIMO! 1 BEYOND® sistema suteikia galimybę šypsotis drąsiai. Nesvarbu, ar Jūsų laukia reikšmingas darbo pokalbis, išleistuvės, vestuvės ar tiesiog norite pasitikti kiekvieną dieną su nuostabia šypsena. Nepriekaištingi, balti ir švytintys dantys suteiks ne tik pasitikėjimo savimi, bet ir leis pasauliui išvysti Jūsų šypsenos žavesį. BEYOND® […]


Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/renginiai/event-widget.php on line 67

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/kliniku-widget/kliniku-widget.php on line 62

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/kliniku akcijos/kliniku-akcijos-widget.php on line 61

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/prekiu akcijos/prekiu-akcijos-widget.php on line 61

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/akcijos2/sales-widget.php on line 61

Notice: Undefined index: firstPopUp in /home/live/public_html/wp-content/themes/odontologas/footer.php on line 78
Gydytojams
Pacientams