Sedacija odontologijoje. Kas tai?

 

Tik pagalvojus apie dantų gydymą Jūsų kūnas įsitempia iš baimės? Geriau kenčiate danties skausmą nei peržengiate dantų gydytojo kabineto slenkstį? Jūs toks ne vienas. Nemažai žmonių bijo eiti pas odontologą todėl dantys lieka negydyti, tačiau tik nedaugelis žino, kad tokiais atvejais gelbsti dantų gydymas snaudžiant- taikant sedaciją. Anesteziologas padaro, kad snaustumėte, o odontologas gydo dantis.

 

Žmonėms, kurie odontologo bijo kaip maro, dantų gydymas sedacijoje gali sumažinti jų baimę. Sedacija gali būti naudojama visoms procedūroms- tiek chirurginėms, tokioms kaip dantų implantacija, tiek paprastesnėms- dantų gydymui ar balinimui.

 

Kas yra sedacija?

Sedacijai naudojami vaistai, kurie padeda pacientams atsipalaiduoti dantų gydymo metu. Ta nėra bendrinė nejautra (pilna narkozė). Pacientas yra nemiegantis, bet atsipalaidavęs, nejaučia baimės, arba miegas yra toks iš kurio pacientas lengvai pažadinamas. Pacientas nesirūpina kas vyksta aplinkui, procedūros visiškai arba iš dalies neatsimena.

 

Sedacijos lygiai

Minimali sedacija – pacientas nemiega, bet yra atsipalaidavęs.
Vidutinio laipsnio sedacija (sąmoninga sedacija) – tariami žodžiai yra nerišlūs, neprisimenate procedūros ar prisimenate iš dalies.
Gili sedacija – snaudžiate, bet jus nesunku pažadinti.
Bendrinė anestezija (pilna narkozė) – visiškas medikamentinis miegas, pabundate tik tada, kai baigiasi vaistų veikimas.

 

Kokie sedacijos tipai naudojami odontologijoje?

 

Inhaliacinė sedacija.

Jūs kvėpuojate N2O (“linksminančias dujas”), sumaišytu su deguonimi. Šis mišinys tiekiamas per kaukę, uždėtą ant Jūsų veido. Šios dujos padeda atsipalaiduoti, o anesteziologas gali kontroliuoti tiekiamų dujų kiekį, todėl sedacijos lygis yra kontroliuojamas. Išjungus dujas, jos iš organizmo pasišalina labai greitai. Tai vienintelė sedacija, po kurios galite vairuoti automobilį.

 

Peroralinė sedacija

Tai sedacija, kuomet vaistai yra išgeriami. Priklausomai nuo dozės, pasiekiama minimali-vidutinė sedacija. Minimaliai sedacijai pasiekti reikia išgerti tabletę midazolamo. Tai yra benzodiazepinų grupės preparatas ir jį reikia išgerti 20-30 minučių prieš procedūrą. Po to būsite mieguistas, apsnūdęs, tačiau nemiegosite. Didesnės dozės gali sukelti vidutinio laipsnio sedaciją, kuri pasireiškia nuo svirduliavimo iki miego iš kurio galima pažadinti švelniu baksnojimu. Ši sedacija taip pat dažnai taikoma vaikams, kurie nesileidžia gydomi.

 

Inraveninė vidutinio lygio sedacija

Intraveninė sedacija yra efektyvesnė už peroralinę. Taikant intraveninę sedaciją galima pasiekti didesnį maksimalų sedacijos lygį nei su inhaliacine ar peroraline sedacija. Į veną įvedamas plonas ir trumpas plastikinis kateteris, per kurį leidžiami vaistai, sukeliantys sedaciją. Jos lygį galima kontroliuoti- esant reikalui pagilinti. Intraveninė sedacija pradeda veikti iškarto- nereikia laukti. Sekama širdies veikla ir kvėpavimas: ant piršto uždedamas daviklis, kuris rodo deguonies kiekį kraujyje ir pulsą, ant žąsto uždedama kraujospūdžio matavimo manžetė kuria sekamas kraujospūdis, reikalui esant atliekama elektrokardiograma. Šiai sedacijai naudojami benzodiazepinai sukelia amneziją- dantų gydymo procedūros neatsiminsite.

 

Gili sedacija arba bendrinė nejautra (pilna narkozė)

Į veną leidžiami vaistai sukeliantys miegą, kuris tęsiasi tol kol veikia vaistai.

Nepaisant taikomo sedacijos būdo, odontologas atlieka vietinį nuskausminimą- Jums atsipalaidavus ar užmigus, suleidžia vaistus burnoje į tą vietą kurioje bus dirbama.

 

Kam gali būti taikoma sedacija?

Sedacija taikoma visiems žmonėms kurie bijo ir dėl baimės neina pas odonotlogą.
Sedacija taip pat tinka tiems, kurie:
– nenori žinoti kas vyksta procedūros metu
– numatoma ilga ar sudėtinga procedūra
– negali ramiai išsėdėti odontologo kėdėje
– turi žemą skausmo slenkstį
– turi stiprų pykinimo, žiaugčiojimo ar springimo jausmą
– turi labai jautrius dantis

 

Kam negali būti taikoma sedacija?

Nėščiosioms, turintiems jautrumą (alergiją) benzodiazepinams, intoksikuotiems alkoholiu (išgėrusiems), sergantiems tam tikromis centrinės nervų sistemos ligomis. Širdies ir kraujagyslių ligos nėra absoliuti kontraindikacija. Pacientams su sunkia miego apnėjos forma, didelio laipsnio nutukimu, kvėpavimo takų obstrukcija siūloma peroralinė sedacija.


Kokie sedacijos trūkumai?

Intraveninei sedacijai reikalingas intraveninis kateteris. Nors jis yra labai plonytis, žmonėms su adatų baime specialiu nuskausminamuoju kremu patepama oda, kad dūrio nesijaustų.
Hematoma (kraujo išsiliejimas- “mėlynė”) ar patinimas odoje, kateterio vietoje.
Sedacija nesibaigia sulyg dantų gydymo procedūra. Pacientas turi kurį laiką (dažniausiai apie 1val.) pabūti klinikoje. Pacientą namo turi lydėti kitas asmuo.
Pacientas turi norėti sedacijos. Jei dėl kokių nors priežasčių jis nenori būti seduotas (pvz. jam nepatinka situacijos, kurių jis negali kontroliuoti), tokiu atveju sunku atlikti efektyvią sedaciją.

Vaikams, kurie bijo eiti pas odontologą ar netoleruoja gydymo ir būna nesukalbami gydymo metu, taip pat taikoma sedacija. Dažniausia taikoma peroralinė sedacija. Ji yra saugi jei paisoma vaiko amžiaus ir svorio ypatumų.

 

Ar sedacija yra saugi procedūra?

Rizika visuomet yra. Tačiau kuomet sedaciją atlieka patyręs gydytojas, licenciją turinčioje įstaigoje, sedacijos rizika yra minimali, o atsiradusios problemos taip pat gali būti profesionaliai išspręstos. Didesnę riziką turi pacientai, sergantys gretutinėmis ligomis ar turintys sveikatos problemų. Pvz. nutukę, sergantys širdies- kraujagyslių, kvėpavimo ligomis ar turintys obstrukcinę miego apnėją. Taip pat vyresnio amžiaus pacientai

 

Kas gali atlikti sedaciją?

Gydytojas odontologas gali: įstaigoje, užtikrinančioje reanimacinę pagalbą, atlikti premedikaciją ir sąmoningą sedaciją, procedūras taikant bendrąją nejautrą;
Gydytojas vaikų odontologas gali: atlikti vaikams premedikaciją ir sąmoningą sedaciją įstaigoje, užtikrinančioje reanimacijos II paslaugą;
Gydytojas anesteziologas- reanimatologas gali: atlikti visų rūšių sedacijas, taip pat ir bendrinę anesteziją, licenciją turinčioje gydymo įstaigoje.
Taigi ir odontologas gali atlikti sedaciją (peroralinę), tačiau tik klinikoje, kuri turi licenciją reanimacinėms paslaugoms teikti. Gyd. anesteziologas gali atlikti visų rūšių sedacijas tik klinikoje, turinčioje licenciją anestezijos- reanimacijos paslaugoms teikti.

 

Kolegas odontologus, turinčius problemų gydant suaugusius pacientus, kurie bijo, turi stiprų pykinimo jausmą, žemą skausmo slenkstį ir visais kitais atvejais kuomet indikuotina intraveninė sedacija, kviečiame siųsti pacientus į odontologijos kliniką Amicus Dentis, tel. 8 (5) 2138883, info@amicusdentis.lt. Klinikoje yra visa reikiama įranga ir specialistai, užtikrinantys saugią intraveninės sedacijos procedūrą. Klinika turi licenciją ambulatorinei anesteziologijai- reanimatologijai Nr. 3479. Pacientai, kurie nori gydytis dantis su sedacija, taip pat gali kreiptis į kliniką tiesiogiai.

 

 

gyd. anesteziologas- reanimatologas Virginijus Jakutis
 

Kiti panašūs įrašai

Kramtomoji guma naudojama kaip savaime suprantama nemalonų burnos kvapą šalinanti priemonė. „Kokybišką kramtomąją gumą saikingai pakramtyti pavalgius iš esmės yra gerai – nuvalys dantų paviršių, atgaivins malonų burnos kvapą. Šiuo atveju yra išskirtinės svarbos žodis saikingai“, – konstatuoja pranešime spaudai odontologijos klinikos „Angitia“ vadovas ir ilgametis implantuojantis odontologas Mindaugas Gaučys. Jei gumos kramtymas tampa beveik […]

Nuolat didėjant bemetalių danties implantų paklausai, 2018-ųjų birželio 20 – 23 dienomis Amsterdame, o rudeniop ir Lietuvoje pasaulinės dantų implantų tyrimo ir kūrimo lyderės, Švedijos įmonės „Nobel Biocare“ atstovai pristatė naujos kartos dviejų dalių sudėtinį keraminį 100 % bemetalį danties implantą „Nobel Pearl“. Visiško bemetalio danties implanto pristatyme dalyvavo ir Kauno odontologijos klinikos „Angitia“ vadovas, […]

Šiais laikais reklama siūlo visko daug. Ne išimtis ir dantų priežiūros priemonių gausi įvairovė, ir nė viena priemonė pati savaime nėra nei gera, nei bloga. Esmė – kas naudojama pagal paskirtį, dažniausiai yra labiau palanku, kas ne pagal paskirtį– labiau nepalanku. Kaip nepasiklysti papildomų dantų priežiūros priemonių įvairovėje, savo patirtimi dalijasi Kauno odontologijos klinikos „Angitia“ […]

Norint tapti profesionaliu bei konkurencingu savo srities specialistu, nebepakanka vien profesinių gebėjimų ar talento, būtinas ir visuomenės pripažinimas. Šiuolaikinė grožio ir estetikos rinka yra ypatingai reikli, todėl svarbi ne tik akademinė, bet ir papildoma veikla, kuri ugdo specialisto gebėjimus, padeda kurti naujas pažintis bei gali prisidėti prie sėkmingos specialisto karjeros. Viena iš galimybių, tai konkursas […]

Pastaruoju metu plinta nuomonė, kad protiniai dantys tiesiog nereikalingi ir gali tik trukdyti, todėl juos „dėl šventos ramybės“ geriau išrauti. Realybė tokia, kad protiniai dantys gali ne tik netrukdyti, bet ir padėti. Ar protinius dantis iš tikrųjų verta besąlygiškai šalinti, net jeigu jie netrukdo, kalbamės su Kauno odontologijos klinikos „Angitia“ ilgamečiu vadovu, implantuojančiu odontologu Mindaugu […]

Nacionalinė estetinės odontologijos akademija ketvirtus metus iš eilės organizuoja „Estetiko“ konkursą. Jo metu geriausi Lietuvos gydytojai odontologai turi galimybę pademonstruoti aukščiausio lygio meistriškumą estetinės odontologijos srityje, o pacientai – nemokamai susigrąžinti šypseną. Šiuo metu vyksta atrankų etapas: gydytojų odontologų bei pacientų. Finalinis konkurso etapas vyks gegužės 11 dieną odontologijos klinikoje „Neodenta“, kurioje bus išrinktas geriausias […]

Aštrėjant viso pasaulio gyventojų dantų problemoms, Pasaulio odontologų federacija (FDI) 2012 m. 100-ajame kongrese kovo 20-ąją paskelbė Pasauline burnos sveikatos diena. Nors šios svarbios dienos tikslas – atkreipti gyventojų dėmesį į tai, kad beveik visos dantų problemos kyla dėl prastos burnos higienos, – pats žinojimo faktas, deja, burnos sveikatos nepagerina. Laukiami rezultatai pasiekiami, pritaikius žinias […]


Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53
Renginių kalendorius

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/renginiai/event-widget.php on line 67

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/kliniku-widget/kliniku-widget.php on line 62

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/kliniku akcijos/kliniku-akcijos-widget.php on line 61

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/prekiu akcijos/prekiu-akcijos-widget.php on line 61

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/akcijos2/sales-widget.php on line 61

Notice: Undefined index: firstPopUp in /home/live/public_html/wp-content/themes/odontologas/footer.php on line 78
Gydytojams
Pacientams