Kas žinotina apie fluorą

Fluoro reikšmė žmogaus organizmui
Fluoras – mikroelementas, kurio įtaka dantų būklei labai svarbi. Jis daro profilaktinį poveikį dantų ėduoniui – didina emalio atsparumą rūgštims, susidarančioms burnoje dėl mikroorganizmų veiklos, skylant angliavandeniams. Fluoras dalyvauja emalio atsikūrimo (remineralizacijos) procese, mažina fermentinį mikroorganizmų aktyvumą ir trukdo danties apnašoms prisitvirtinti prie danties paviršiaus. Fluoras svarbus kaulų ir dantų (ypač jų emalio) vystymuisi. Pakankamas fluoro kiekis apsaugo dantis nuo ėduonies, užtikrina taisyklingą augančio organizmo kaulų sistemos vystymąsi, tačiau fluorido perteklius žmogaus organizmui kenksmingas – sukelia fluorozę, pažeidžia kalcio ir magnio apykaitą organizme. Dėl to kietėja kaulai, kaulėja kremzlės, mažėja raudonųjų ir baltųjų kraujo kūnelių.

Kada fluoro per daug ir kada jo trūksta
Didžiausią fluoro kiekį žmogus gauna su maistu – valgydamas ir gerdamas, o pagrindinis jo šaltinis yra geriamasis vanduo. Tiek per didelės, tiek per mažos fluoro koncentracijos geriamajame vandenyje taip pat gali turėti neigiamos įtakos žmogaus sveikatai. Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) rekomenduojama ir Lietuvoje taikoma optimali fluorido koncentracija geriamajame vandenyje, atsižvelgiant į įvairaus amžiaus žmonių poreikius, yra 0,5–0,8 mg/l.
Lietuvos teritorijoje fluorido koncentracijos požeminiame vandenyje pasiskirsčiusi nevienodai. Padidėjęs fluoro kiekis geriamajame vandenyje nustatytas Kretingos, Palangos, Klaipėdos, Šilutės, Kelmės rajonuose. Rytų ir Pietryčių Lietuvos rajonuose fluoro koncentracijos yra labai mažos.

Fluorozė Normalus fluoro kiekis profilaktiškai apsaugo nuo dantų ėduonies, todėl fluoro dedama į dantų pastas, dantų želę, skalavimo skysčius. Tačiau per didelis jo kiekis sutrikdo normalų emalio ląstelių formavimąsi ir sukelia fluorozę. Lengvo laipsnio fluorozė gali atsirasti, jei vaikas vartoja per daug dantų pastos, turinčios fluoro, jei po dantų valymo gerai neišsiskalauja burnos ir nuolat nuryja pastos. Maži vaikai gali nuryti iki 30 proc. dantų pastos. Fluorozės pažeisti dantys iš pradžių atrodo tarsi ant dantų kauburelių būtų sniego kepurėlės. Jei pažeidimai gilesni, gali atsirasti duobelių, erozijų, danties vainiko defektų. Fluorozė pažeidžia tiek pieninius, tiek nuolatinius dantis, tačiau pastarieji pažeidžiami dažniausiai. 

Kaip išvengti fluorozės
Jei gyvenate šiaurės vakarų ir vakarų Lietuvos rajonuose, reikėtų daugiau dėmesio skirti fluorozės profilaktikai.

 

  • Rekomenduojama gerti pieną ir virintą vandenį. Virinant vandenį, dalis fluoro nusėda su kalcio druskomis, todėl po virinimo vandeniui reikia leisti nusistovėti, paskui nupilti ir tik tada gerti. Vaikams reikėtų kuo daugiau vartoti pieno ar jo produktų (piene esantis kalcis sujungia fluoro junginius). Taip pat rekomenduojamas vitaminas C, kuris padeda greičiau fluorui pasišalinti iš organizmo.
  • Jei galima, reikia pakeisti vandens šaltinį. Net ir gyvenant vietovėse, kurių geriamojo vandens fluoro kiekis per didelis, galima rasti vandens šaltinių, turinčių normalų fluoro kiekį. Tai gruntinio vandens šaltiniai -juose labai retai fluoro kiekis būna didesnis už normą.
  • Dantis valyti pasta, turinčia mažiau fluoro, o po to labai gerai išskalauti burną.Tokiuose vietovėse pastą, turinčią fluoro, galima vartoti tik tada, kai vaikas moka gerai išskalauti burną.

 

Natūralūs fluoro šaltiniai
Ruošiant maistą, žinotina, kad tam tikri maisto produktai turi daug fluoro . Jūros kopūstai – puikus natūralaus fluoro šaltinis. Vartokite juos kaip maisto papildą. Tinka ir arbatžolių arbata, ypač žalioji, turinti daug fluoro. Manoma, kad kasdien išgeriant po 2 stiklines žaliosios arbatos, gaunamas reikiamas paros fluoro kiekis. Nemažai fluoro turi salotos, špinatai, žirniai, žuvies konservai, mėsa, jūros žuvys, krevetės.

Druska, į kurią papildomai pridėta fluoro, puikiai puikiai saugo nuo dantų ėduonies. Tačiau jei dantis pažeidžia fluorozė, ši druska netinkama, nes prie geriamojo vandens prisideda papildomas fluoro kiekis iš druskos. Daug fluoro dažniausiai būna druskoje, atvežtoje iš Vengrijos, Prancūzijos. Druska, kurią daugiausia vartoja Lietuvos gyventojai, turi mažai fluoro (12 mg/kg).
Vaikai, gyvenantys per didelį fluoro kiekį geriamajame vandenyje turinčiuose rajonuose, turėtų vengti vartoti geriamuosius fluoro preparatus (fluoro lašus, tabletes).
Fluoro kiekį geriamajame vandenyje galima sumažinti naudojant specialius filtrus. Šitas metodas veiksmingas, bet labai brangus.

Gyvenant Rytų ir Pietryčių Lietuvos rajonuose kur fluoro kiekis geriamajame vandenyje yra mažas, fluoro reikėtų papildomai gauti su maistu, taip pat derėtų labiaurūpintis ėduonies ir apydančio ligų profilaktika.
Kaip pasirinkti dantų pastą ar kitas profilaktikos priemones
Pats populiariausias profilaktikos metodas – dantų valymas fluoro turinčiomis dantų pastomis. Vartokite įvairias dantų pastas, turinčias fluoro. Jos visos veiksmingos ir saugo nuo dantų ėduonies atsiradimo.Vaikams iki 7 m. patariama vartoti pastas, turinčias mažai fluoro – 250–600 ppm. Suaugusiesiems tinka pastos, turinčios 1000–1100 ppm (ppm – fluoro dalelių kiekis milijone pastos dalelių). 
Be dantų pastos, dantims valyti gali būti naudojama fluoro želė. Šiose želės pavidalo pastose būna mažiau abrazyvinių medžiagų, jose esantis fluoras gerai įsiskverbia į danties emalį, tačiau nuo danties blogiau nuvalomos apnašos. Todėl želes pavartojus kurį laiką, jas reikia pakeisti paprastomis pastomis.
Galima burną skalauti fluoro turinčiais skalavimo skysčiais. Bet ikimokyklinio amžiaus vaikams nepatariama burnos skalauti fluoro turinčiais tirpalais. Maži vaikai nemoka gerai išskalauti burnos, gali tirpalo nuryti, o tai gali sukelti fluorozę.

Nemažai fluoro dantys pasisavina naudojant fluoro želės aplikacijas, kurias skiria gydytojai odontologai (odontologas – naujasis stomatologo pavadinimas). Procedūros metu specialiu individualiu šaukštu ant dantų uždedamas braškių, bananų, vyšnių, apelsinų skonio fluoro želė. Laikoma kelias minutes. Po to negalima skalauti burnos, valyti dantų, valgyti ar gerti puse valandos, kad fluoras gerai įsiskverbtų į emalį. Panašiai naudojamos fluoro tirpalų ir fluoro lako aplikacijos.
Dabar jau gaminama turinti fluoro kramtomoji guma, jos galima nusipirkti vaistinėse. Tai „Lacalut“, „Fluorete“. Galima tokią gumą vartoti keletą mėnesių, darant nedideles pertraukas.
Papildomai fluoro galima gauti vartojant fluoro tabletes bei fluoro lašiukus. Juos paskiria odontologas ar vaikų ligų gydytojas, nustatęs vaiko dantų ir bendrąją sveikatos būklę. Šios priemonės skiriamos esant dideliam ėduonies intensyvumui ir vartojamos ilgai gal net kelerius metus (darant pertraukas).

Atmintina, kad fluoras veikia dvejopai: nedidelės jo dozės saugo dantis, o didelės – žeidžia, gadina dantų spalvą ir kietuosius danties audinius. Todėl būkite budrūs ir pasirinkite tas ėduonies profilaktikos priemones, kurios jums yra tinkamiausios.

Kiti panašūs įrašai

Dažniausiai kasdieninėje praktikoje naudojams standartinis periodontalinis zondas. Pagrindinis jo trūkumas – nekontroliuojama zondavimo (paspaudimo) jėga. Dėl to procedūra tampa skausminga, o matavimai netikslūs. MŪSŲ klinikoje atliekamas tikslus ir neskausmingas periodontologinio paciento ištyrimas, nes naudojamas skaitmeninis periozondas. Šiuo periozondu atliekamas tikslus ir neskausmingas periodontalinių kišenių matavimas su tikslia 20 gr paspaudimo jėga. Skaitmeninio periozondo privalumai: Tikslus […]

Praėjusių metų gruodžio mėn. keletas Lietuvos bei kaimyninių užsienių šalių odontologų – implantologų sugrįžo iš svarbių mokymų, vykusių MALO klinikos mokymo centre Lisabonoje. Naujausia aktualia informacija bei vertinga praktine patirtimi apie bedančių žandikaulių dantų implantavimą „Visi ant 4“ metodika pasidalijo pats jos kūrėjas ir MALO klinikos steigėjas profesorius Paulo Malo.   Šioje 2017 m. gruodžio […]

Netinkamai prižiūrimi, apleisti ir negydomi dantys yra dosnūs pavojingų sveikatai mikrobų sankaupomis. Nustatyta, kad patogeniniai mikrobai, linkę migruoti į kitus žmogaus organus ar jų sistemas, ir ten sėkmingai įsikūrę, gali sukelti arba paaštrinti kitas įvairias ligas. Juk negydomas, dantų apnašų sukeltas dantenų uždegimas ir „dantenų kišenėse“ knibždančių mikrobų sankaupos bei dantų ėduonies „dėka“ supūliavę minkštieji […]

2017-ųjų spalio 21-oji tampa odontologijos pasiekimų istorijos dalimi ir žymi ribą tarp dantų implantavimo iki fantastiško „Trefoil“ išradimo ir po „Trefoil“. Ką reiškia ši nauja sąvoka, papildžiusi odontologijos žodyną ir atvėrusi daugeliui žmonių ženkliai palankesnes apatinio bedančio žandikaulio implantavimo galimybes? „Trefoil“ sistema yra naujausias dantų protezavimo technologijų žodis – „Nobel Biocare“ dantų implantų gamintojo sukurtas […]

  Registruokitės jau dabar! Ir galbūt Jūs būsite vienas iš laimingųjų, kuriam konkurso finalo metu aukščiausios kvalifikacijos specialistas atliks estetinio plombavimo procedūrą. Savo darbą puikiai išmanantys profesionalai suteiks galimybę džiaugtis nevaržoma, tobula ŠYPSENA! Anketą pildykite konkurso puslapyje: http://estetiko.lt/?page_id=120

Dantų protezai dažnai apipinami mitais – jie nepatogūs, nuolat krenta, o protezavimas naudojamas tik vyresnio amžiaus žmonėms. Vis dėlto medicinos ir odontologijos mokslas sparčiai žengia į priekį, todėl ir dantų protezai pasižymi visai skirtingomis savybėmis bei apima daug platesnę sąvoką nei anksčiau.

Vaikai ir saikingas saldumynų vartojimas: ar ši misija įmanoma? Šį klausimą užduoda palankaus sveikatai maisto technologė Raminta Bogušienė ir straipsnyje pateikia savo įžvalgas, kaip tėvams susidoroti su amžina saldumynų problema šeimoje. Praėjo laikai, kai cukraus pilni saldėsiai buvo vartojami tik didelių švenčių metu. Cukraus suvartojimas vis auga ir tapo kasdienės mitybos dalimi. Tie patys tėvai, […]


Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/renginiai/event-widget.php on line 67

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/kliniku-widget/kliniku-widget.php on line 62

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/kliniku akcijos/kliniku-akcijos-widget.php on line 61

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/prekiu akcijos/prekiu-akcijos-widget.php on line 61

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/akcijos2/sales-widget.php on line 61

Notice: Undefined index: firstPopUp in /home/live/public_html/wp-content/themes/odontologas/footer.php on line 78
Gydytojams
Pacientams