Dantų balinimas. Kaip išvengti galimų pavojų kelyje link baltos šypsenos?

Dr. Karīna Kopmane-Račko, odontologė, DDS
Riga Stradins Universito Stomatologijos Institutas

Dantų balinimas. Kaip išvengti galimų pavojų kelyje link baltos šypsenos?

Pastaruoju metu dantų balinimas – tai visame pasaulyje sparčiai populiarėjanti procedūra. Be to, JAV odontologų asociacija (ADA) pripažino, kad dantų balinimas yra viena efektyviausių ir saugiausių procedūrų estetinėje odontologijoje (Kihn, 2007, ADA, 2010). Vis dėl to, kartu su augančiu dantų balinimo populiarumu išaugo ir nusiskundimų bei neigiamų atsiliepimų skaičius. Žmonės skundžiasi, kad po dantų balinimo procedūros jų dantys tapo jautrūs, dėmėti ar peršviečiami. Taip pat kai kuriems iš jų buvo pažeista burnos gleivinė ar nudegintos dantenos. Todėl žmonės ketinantys balinti dantis dažnai pasijaučia sutrikę išgirdę šias skirtingas nuomones. Taigi, kokia vis dėl to yra tiesa apie dantų balinimą ir kaip išvengti galimų pavojų?

Viena didžiausių dantų balinimo procedūros problemų yra ta, kad siūloma daug skirtingų ir įvairių metodų. Kai kuriose šalyse išsibalinti dantis galima net grožio salonuose ar soliariumuose, nors tuomet procedūrą atlieka ne dantų priežiūros specialistas. Pigių balinimo priemonių, kurios žada, kad įgysite soindinčią Holivudo vertą šypseną, galima įsigyti internetinėse parduotuvėse. Bet derėtų nepamiršti, kad dantų sveikata ir estetika yra medicinos, o ne grožio priežiūros sritis. Todėl geriau neeksperimentuoti su dantimis, o pasikonsultuoti su odontologu (ADA, 2010). Odontologo konsultacijos nederėtų vengti dėl daugelio priežasčių. Tačiau viena svarbiausių – tai, kad būtų galima išvengti nenumatytų padarinių. Be to, atlikti dantų balinimo procedūrą gali tik profesionalas. Labai dažnai dantų balinti net negalima iš karto – pirma, turi būti išgydytas kariesas ir nuvalytos apnašos bei akmenys. Norint atlikti estetinę procedūrą, šiuo atveju dantų balinimą, dantys ir dantenos privalo būti sveikos. O tai turi patvirtinti odontologas. Pacientus reikia įspėti, kad dantų restauracijos (užpildai, laminatės, vainikėliai ar tiltai) nebąla, o jei nori išbalinti negyvą dantį, tuomet taikoma kita procedūra – gydomi danties kanalai ir atliekamas vidinis danties balinimas.
Be to, odontologas įspės apie abejotinos, žemos kokybės produktus ir rekomenduos tokį dantų balinimo būdą, kuris yra tinkamiausias. Dantų balinimo procedūra yra 100 proc. saugi tik tada, kai ją atlieka odontologas arba burnos higienistas. Odontologijos klinikose naudojamos tik aukštos kokybės balinimo sistemos, kurios atitinka ES reikalavimus bei klinikiniais tyrimais patvirtintas jų saugumas. Pasaulyje viena populiariausių balinimo sistemų pacientų tarpe yra Philips ZOOM. Ši sistema balina dentiną ir emalį, bet nepakeičia danties struktūros. Dantys gali išbaiti net iki 8 atspalvių! Philips ZOOM balinimo gelio sudėtyje yra kalcio jonų, kurie stiprina dantis, užpildo mikrodefektus, emalis tampa švelnesnis ir blizgesnis, taip pat sumažėja dantų jautrumas. Philips ZOOM balinimo gelio sudėtyje yra 6 proc. vandenilio peroksido, o naudojant naująja ZOOM WhiteSpeed LED balinimo lempą pasieksite puikių rezultatų. Dantų balinimo proceso metu organinės kilmės dėmės tampa šviesesnės, kai nutraukiamos jungtys tarp anglies atomų. Klinikiniais tyrimais patvirtinta, kad dėmės absorbuoja mėlyno spektro šviesą, todėl anglies atomai skyla lengviau. Be to, naudojant ZOOM WhiteSpeed LED lempą, dantys tampa iki 50 proc. baltesni nei balinant su kito tipo lempa (Ontiveros, 2009). Todėl procedūros metu naudojamos lempos tipas yra labai svarbus!

Dauguma odontologijos priežiūros specialistų savo pacientams siūlo dantų balinimą atlikti namuose su individualiomis kapomis. Net ir tokiu atveju, odontologas privalo patvirtinti, kad ši procedūra tinka pacientui, o balinimo produktai yra patikimi ir kokybiški. Be to, jei pacientas vykdo visus nurodymus, tuomet galime būti užtikrinti ir ramūs, kad procedūra bus atliekama laikantis visų saugumo nurodymų. Odontologijos klinikos, kurios savo pacientams siūlo Philips ZOOM kabinetinio balinimo sistemą, balinimui namuose taip pat dažniausiai rekomenduoja Philips ZOOM NiteWhite ar DayWhite produktus. Šios balinimo sistemos namuose dažniausiai naudojamos kaip palaikomosios priemonės po kabinetinio balinimo arba norint įgyti akivaizdžiai baltesnę šypseną be profesionalios dantų balinimo procedūros odontologo kabinete.
Mokslininkai patvirtino, kad dantų balinimo procedūra, kai ją atlieka ne dantų priežiūros specialistas, nėra saugi (Rotstein, 2008; Minoux, 2008; Sulieman, 2008, ADA, 2010). Bet dauguma žmonių susidomi pasiūlymais įgyti Holivudo vertą šypseną už mažesnę kainą. Tačiau rezultatas gali ne tik nepateisinti lūkesčių, bet ir tapti negrįžtamu pažeidimu. Taip gali nutikti dėl kelių priežasčių. Pirma, dėl dantų būklės (kariesas, emalio demineralizacija, apnašos, akmenys, pralaidžios restauracijos) balinimo procedūros metu. Antra, dėl balinimo produkto kokybės (cheminė sudėtis ir jų koncentracijos). Ir trečia, kaip atlikta pati balinimo procedūra (kiek laiko laikomas gelis ant dantų; ar gerai apsaugotos dantenos). Dėl šių išvardintų priežasčių labiausiai nukenčia burnos gleivinė ir atsiranda dantų struktūros pokyčių. Jei procedūros metu yra blogai apsaugotos dantenos, jos gali sudirgti, nudegti ar išsivystyti uždegimas (ADA, 2010; Goldberg,2010; Li, 2011). Pagrindiniai dantų pažeidimai, kurie kenkia ir estetiniam vaizdui, atsiranda dėl balinimo produktų, kurių sudėtyje yra žemas pH lygis, emalio demineralzacijos, gelio perdozavimo, sumažėjusio emalio atsparumo ir kt. (Cubbon, 1991; Hammel, 1998; ADA, 2010). Taip nutinka, nes vandenilio peroksidas, kuris yra pagrindinė daugumos dantų balinimo gelių sudedamoji dalis, gali būti citotoksinis ir dirginantis, jei jo koncentracija yra aukšta (ADA, 2010; Li, 2011).

Santrauka
• Dantų balinimas yra viena saugiausių ir efektyviausių procedūrų estetinėje odontologijoje, bet tik tada, kai ją atlieką dantų priežiūros specialistai;
• Ne kiekvienam pacientui galima balinti dantis – visų pirma, turi būti sveiki ne tik dantys, bet ir dantenos;
• Pacientai turi teisę žinoti koks ir kokios koncentracijos balinimo produktas yra naudojamas procedūros metu;
Philips ZOOM sistema – tai saugi ir efektyvi dantų balinimo sistema, kurios balinimo gelio vandenilio peroksido koncentracija yra 6 proc. kaip to reikalauja ES direktyva. Be to, balinimo gelio sudėtyje amorfinio kalcio fosfato, kuris mažina dantų jautrumą ir užildo emalio mikrodefektus!

Kodėl dantų balinimas gali tapti pavojinga procedūra su negrįžtamomis pasekmėmis?

 

SVARBU! ES direktyva dėl kosmetikos gaminių (2012 m.):
• ES šalių prekybos vietose gali būti prekiaujama tik tais produktais, kurių sudėtyje vandenilio peroksido koncentarcija yra ne didesnė nei 0,1 proc. (pvz., dantų pasta).
• Produktai, kurių sudėtyje yra nuo 0,1 proc. iki 6 proc. vandenilio peroksido koncentracija gali būti parduodami tik dantų priežiūros specialistams (profesionalus dantų balinimas).
• Produktai, kurių sudėtyje yra daugiau nei 6 proc. išskirto vandenilio peroksido yra uždrausti ES teritorijoje. Tai papildoma priemonė užtikrinanti vartotojų saugumą.
• Dantų balinimas draudžiamas asmenims jaunesniems nei 18 metų. Dantų balinimo procedūra nerekomenduojama nėščioms ir maitinančioms moterims.

Kontaktinė informacija:
Akvilė Šėlytė
Philips pardavimų atstovė
Burnos sveikatos priežiūra
Mob. Tel. 86 98 25068
El. paštas: akvileselyte@gmail.com
www.philips.lt
 

Kiti panašūs įrašai

Dažniausiai kasdieninėje praktikoje naudojams standartinis periodontalinis zondas. Pagrindinis jo trūkumas – nekontroliuojama zondavimo (paspaudimo) jėga. Dėl to procedūra tampa skausminga, o matavimai netikslūs. MŪSŲ klinikoje atliekamas tikslus ir neskausmingas periodontologinio paciento ištyrimas, nes naudojamas skaitmeninis periozondas. Šiuo periozondu atliekamas tikslus ir neskausmingas periodontalinių kišenių matavimas su tikslia 20 gr paspaudimo jėga. Skaitmeninio periozondo privalumai: Tikslus […]

Praėjusių metų gruodžio mėn. keletas Lietuvos bei kaimyninių užsienių šalių odontologų – implantologų sugrįžo iš svarbių mokymų, vykusių MALO klinikos mokymo centre Lisabonoje. Naujausia aktualia informacija bei vertinga praktine patirtimi apie bedančių žandikaulių dantų implantavimą „Visi ant 4“ metodika pasidalijo pats jos kūrėjas ir MALO klinikos steigėjas profesorius Paulo Malo.   Šioje 2017 m. gruodžio […]

Netinkamai prižiūrimi, apleisti ir negydomi dantys yra dosnūs pavojingų sveikatai mikrobų sankaupomis. Nustatyta, kad patogeniniai mikrobai, linkę migruoti į kitus žmogaus organus ar jų sistemas, ir ten sėkmingai įsikūrę, gali sukelti arba paaštrinti kitas įvairias ligas. Juk negydomas, dantų apnašų sukeltas dantenų uždegimas ir „dantenų kišenėse“ knibždančių mikrobų sankaupos bei dantų ėduonies „dėka“ supūliavę minkštieji […]

2017-ųjų spalio 21-oji tampa odontologijos pasiekimų istorijos dalimi ir žymi ribą tarp dantų implantavimo iki fantastiško „Trefoil“ išradimo ir po „Trefoil“. Ką reiškia ši nauja sąvoka, papildžiusi odontologijos žodyną ir atvėrusi daugeliui žmonių ženkliai palankesnes apatinio bedančio žandikaulio implantavimo galimybes? „Trefoil“ sistema yra naujausias dantų protezavimo technologijų žodis – „Nobel Biocare“ dantų implantų gamintojo sukurtas […]

  Registruokitės jau dabar! Ir galbūt Jūs būsite vienas iš laimingųjų, kuriam konkurso finalo metu aukščiausios kvalifikacijos specialistas atliks estetinio plombavimo procedūrą. Savo darbą puikiai išmanantys profesionalai suteiks galimybę džiaugtis nevaržoma, tobula ŠYPSENA! Anketą pildykite konkurso puslapyje: http://estetiko.lt/?page_id=120

Dantų protezai dažnai apipinami mitais – jie nepatogūs, nuolat krenta, o protezavimas naudojamas tik vyresnio amžiaus žmonėms. Vis dėlto medicinos ir odontologijos mokslas sparčiai žengia į priekį, todėl ir dantų protezai pasižymi visai skirtingomis savybėmis bei apima daug platesnę sąvoką nei anksčiau.

Vaikai ir saikingas saldumynų vartojimas: ar ši misija įmanoma? Šį klausimą užduoda palankaus sveikatai maisto technologė Raminta Bogušienė ir straipsnyje pateikia savo įžvalgas, kaip tėvams susidoroti su amžina saldumynų problema šeimoje. Praėjo laikai, kai cukraus pilni saldėsiai buvo vartojami tik didelių švenčių metu. Cukraus suvartojimas vis auga ir tapo kasdienės mitybos dalimi. Tie patys tėvai, […]


Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/renginiai/event-widget.php on line 67

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/kliniku-widget/kliniku-widget.php on line 62

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/kliniku akcijos/kliniku-akcijos-widget.php on line 61

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/baneris/banner-widget.php on line 53

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/prekiu akcijos/prekiu-akcijos-widget.php on line 61

Notice: Undefined index: header in /home/live/public_html/wp-content/plugins/akcijos2/sales-widget.php on line 61

Notice: Undefined index: firstPopUp in /home/live/public_html/wp-content/themes/odontologas/footer.php on line 78
Gydytojams
Pacientams